Ekspert zapowiada spadek inflacji. Zbliża się obniżka stóp procentowych?
Ekonomista Santander Bank Polska, Grzegorz Ogonek, prognozuje, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych, czyli poluzowanie polityki pieniężnej, już w III kwartale! Czy to realna szansa na poluzowanie Twojego budżetu w postaci niższych rat kredytów? Według niego inflacja w II kwartale wyniesie 4,3-4,4%, a w II połowie roku utrzyma się poniżej 3,5%.
W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że w marcu 2025 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ujęciu rocznym o 4,9%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1%.
- Dzisiejszy odczyt powinien wyznaczyć szczyt inflacji w ujęciu r/r (a właściwie płaskowyż) w tym roku. Oczekujemy, że dynamika CPI spadnie w kwietniu do 4,3% (pod wpływem efektu bazy związanego z przywróceniem VAT na żywność w kwietniu 2024 r.), a następnie w okresie maj-czerwiec będzie powoli narastać do 4,3%-4,4%. Kolejny znaczący spadek inflacji jest bardzo prawdopodobny w lipcu, ponieważ również wtedy zadziała silny ujemny efekt bazy (związany ze wzrostem cen energii w lipcu 2024 r.) - poinformował Grzegorz Ogonek w komentarzu do danych GUS.
Ekonomiści banku uważają, że inflacja "nie wyjdzie" powyżej 3,5% rok do roku między lipcem a grudniem tego roku.
Powolny spadek inflacji bazowej. RPP w końcu obniży stopy procentowe?
Grzegorz Ogonek oszacował, że inflacja bazowa w marcu wyniosła 3,5%, a więc obniżyła się z 3,6% w lutym. Dodał, że w dalszej części roku spodziewa się „braku wyraźnego trendu w dół” i w efekcie wskaźnik ten będzie oscylował wokół marcowego poziomu.
- Taki przebieg inflacji naszym zdaniem przekona RPP do rozpoczęcia obniżek stóp procentowych w III kwartale. W tym roku spodziewamy się obniżek stóp w sumie o 75 pb. Wstępne wyniki marcowej inflacji wpisały się w ostatnią serię danych (m.in. o niższym od oczekiwań wzroście płac i sprzedaży detalicznej) stymulujących rynek to wyceny większej skali obniżek w tym roku, która już przekracza 100 pb. - stwierdził ekonomista. Dodał, że z uwagi na wojny celne i europejskie poluzowanie polityk fiskalnych, RPP będzie ostrożnie podchodzić do luzowania polityki pieniężnej.
Co ciekawe, jeszcze w lutym 2025 roku prezes NBP Adam Glapiński zapowiadał, że obecnie nie ma żadnych przesłanek do zmiany stóp procentowych, ponieważ tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym roku będzie przekraczać cel NBP. Według prezesa banku centralnego, najprędzej stopy procentowe będzie można obniżyć w 2026 roku, przy założeniu, że spełni się projekcja NBP zakładająca średnioroczną inflację na poziomie 4,9 proc.
