Mateusz Morawiecki

i

Autor: Andrzej Iwanczuk/REPORTER, Marcin Wziontek/Super Express, shutterstock

800 plus

Ruszają prace nad 800 plus. Morawiecki zakpił z Tuska: "Słynny oszust z Platformy"

2023-05-17 15:10

Prawdopodobnie w czerwcu projekt ustawy wprowadzający 800 Plus będzie poddany konsultacjom społecznym, a następnie będzie przyjęty przez rząd - zapowiedział w środę (17.05) premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Tymczasem Donald Tusk proponuje wprowadzenie już od 1 czerwca tego roku zwaloryzowanego świadczenia. Premier argumentuje, że jest zbyt duża inflacja, aby móc tak szybko wprowadzić podwyżkę 500 plus.

Ruszają rządowe prace nad wprowadzeniem 800 plus

Podczas weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od przyszłego roku świadczenie wychowawcze "500 Plus" zostanie podniesione do 800 zł.

"Prawdopodobnie w czerwcu będzie okres konsultacji społecznych (projektu wprowadzającego świadczenie 800 Plus-PAP), następnie przyjęcie na rządzie, a potem wszystko musi się przecież znaleźć w budżecie na przyszły rok" - poinformował w środę (17.05) szef rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Zgodnie z zapowiedziami wyższe świadczenie ma trafić do rodziców od 1 stycznia 2024 r. Premier podkreślił, że wówczas inflacja powinna spadać.

"Program 800+ wdrażamy wtedy, kiedy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Coraz więcej analiz wskazuje, że inflacja będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku. Może nawet w listopadzie" - poinformował.

W poniedziałek przewodniczący PO Donald Tusk zaproponował, aby przyjąć decyzję o waloryzacji 500 plus przed wyborami - tak, żeby "stała się ona faktem w Dniu Dziecka, 1 czerwca, a nie na Sylwestra 2024". W środę klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Przewiduje on waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca br.

"Wiadomo, że słynny oszust z Platformy wszystko może powiedzieć. Wcześniej sobie kpił, gdzie są te pieniądze zakopane" - powiedział z kolei premier. "My pokazujemy realny harmonogram" - dodał Morawiecki podczas środowej konferencji.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot pytany w środę w TVP1, czy prezydent podpisałby ustawę waloryzującą 500 plus do 800 złotych, powiedział, że prezydent nigdy nie miał problemu, żeby podpisywać ustawy, które są korzystne dla polskiego społeczeństwa i polskich rodzin.

Impact 2023 - Beata Daszyńska-Muzyczka
Sonda
Czy 800 plus oraz darmowe leki i przejazdy autostradą sprawią, że PiS wygra wybory?
Najnowsze