Drożeją grunty pod budowę, a wraz z nimi mieszkania
Jak czytamy w "PB", w marcu 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań poszły w górę. "Indeks urban.one, opracowywany przez Cenatorium dla „Pulsu Biznesu” i Bankier.pl, urósł w porównaniu z lutym o 0,25 pkt, sięgając 112,60 pkt. Podobną zwyżkę odnotowano w Warszawie, gdzie urban.one wyniósł 124,54 pkt, o 0,26 pkt więcej. Mocniej podrożały grunty. Wartość wskaźnika w tym przypadku wzrosła o 1,86 pkt — do 148,11 pkt" - napisano w artykule.
Program Kredyt na start oznacza wyższe ceny mieszkań
Eksperci, cytowani przez gazetę, zwrócili uwagę, że rynek mieszkań już odczuwa skutki programu Kredyt na start zapowiedzianego przez rząd na drugą połowę 2024 r. "Informacja o nowym programie przełożyła się na wzrost rezerwacji mieszkań w firmach deweloperskich i większą aktywność potencjalnych nabywców na rynku wtórnym. Klienci obawiają się dalszych podwyżek cen po wejściu w życie nowego programu, podobnie jak to było z Bezpiecznym kredytem 2 proc." - powiedział doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński.
Wynajem tanieje już od kilku miesięcy
W dół natomiast idą stawki najmu - poinformowała gazeta. Z danych serwisu Otodom wynika, że taki trend utrzymuje się w miastach wojewódzkich od trzech miesięcy.
"Pod koniec marca średnia kwota czynszu spadła do 3,5 tys. zł, a więc o 65 zł wobec lutego. Największa obniżka — o 4 proc. — nastąpiła w Warszawie, która ma najpotężniejszą bazę ogłoszeń i przez to też znacząco wpływa na średnią dla wszystkich miast. Najtańszym ośrodkiem wojewódzkim pozostają Kielce ze średnim czynszem miesięcznym na poziomie nieco powyżej 1,9 tys. zł" - powiedziała Karolina Klimaszewska z serwisu Otodom.
Zdaniem specjalistów popyt na najem długoterminowy ożywi się dopiero w sierpniu wraz z powrotem studentów z wakacji.