Wynagrodzenia w spółkach

i

Autor: Shutterstock Wynagrodzenia w spółkach

Nowe dane GUS

Pensja Polaków wciąż solidnie rosną! Co się dzieje na rynku pracy?

2025-02-20 12:04

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2025 r. wyniosło 8.482,47 zł, co oznacza wzrost o 9,2 proc. w ujęciu rocznym - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika, że zatrudnienie w tym sektorze spadło o 0,9 proc. licząc rok do roku.

Super Biznes SE Google News
Autor:

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, choć rosnąca aktywność gospodarcza powinna przynosić poprawę – ocenił w komentarzu do czwartkowych danych GUS kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki. Dodał, że presja płacowa słabnie.

„Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Styczniowe dane GUS niewiele mówią o zatrudnieniu w związku z procedurami statystycznymi. Niemniej rosnąca aktywność gospodarcza powinna przynosić poprawę. Równocześnie presja płacowa słabnie” – poinformował Jakub Rybacki. Według niego, odnotowany w styczniu spadek liczby zatrudnionych „trudno jest interpretować” jako sygnał większej zmiany.

„Dane GUS w styczniu podlegają systematycznym zaburzeniom związanym z modyfikacją panelu przedsiębiorstw, które wysyłają sprawozdania. Pozostałe kwartalne wskaźniki GUS np. liczba wolnych wakatów sygnalizują raczej poprawę na rynku pracy” – przekazał ekonomista PIE.

Wolniejsze tempo wzrostu płac w styczniu - według Rybackiego - jest związane z niższą podwyżką wynagrodzenia minimalnego niż w ubiegłym roku. Dodał także, że dane GUS wskazują „na słabsze wyniki w sektorach z gorszą koniunkturą np. przemyśle czy transporcie”. Ocenił, że najmocniej rosną wynagrodzenia w usługach, np. w rekreacji i kulturze (tam wzrost wyniósł 13,3 proc.) czy administracji (wzrost o 10,1 proc.).

„Kolejne miesiące przyniosą dalsze hamowanie. Badania NBP wskazują, że liczba przedsiębiorstw rozważających podwyżki wynagrodzeń raczej maleje. W I kw. 2025 taki ruch prognozuje 59 proc. firm, o 0,5 pkt mniej niż rok temu. Podobnie mniej osób sugeruje występowanie presji płacowej – w IV kwartale były one o około 4-5 pkt niższe względem ubiegłego roku. W takim otoczeniu wskaźnik powinien stopniowo maleć przez resztę roku” – stwierdził Rybacki.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

QUIZ PRL. Wychowanie dzieci w PRL-u. Jak wyglądało dzieciństwo w Polsce Ludowej?
Pytanie 1 z 12
O tym ile dzieci miały do powiedzenia w PRL-u mówiło powiedzenie…
QUIZ PRL. Wychowanie dzieci w PRL-u. Jak wyglądało dzieciństwo w Polsce Ludowej?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze