Rząd chce sprawdzać, co ludzie oglądają w telewizji

2022-05-20 21:37
Bony na telewizor. Kupiłeś za drogi sprzęt? Możesz mieć problemy!
Autor: Pixabay Rządowy projekt rozporządzenia ma umożliwić KRRiT sprawdzanie, co oglądają abonenci operatorów telekomunikacyjnych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce sprawdzać, jakie kanały oglądają klienci operatorów telekomunikacyjnych. Branża krytykuje ten pomysł i twierdzi, że mogłoby to stanowić "element inwigilacji społeczeństwa". Sprawę opisuje serwis wirtualnemedia.pl. Chodzi o rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2023.

Miałoby się w nim znaleźć m.in. badanie oglądalności poszczególnych stacji telewizyjnych, a za zbieranie danych odpowiadałby przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji w toku konsultacji społecznych mocno krytykuje taki pomysł. Zdaniem branży zebrane w ten sposób dane mogłyby posłużyć np. publicznym nadawcom, takim jak TVP czy Polskie Radio.

Izba, która zrzesza m.in. takich operatorów jak UPC, Multimedia, Netia czy telekomy Play i T-Mobile, sygnalizuje, że zakres danych dla KRRiT jest zdecydowanie zbyt szeroki. "Określony w projekcie zakres danych, częstotliwość przekazywania danych oraz rodzaj zbieranych danych - niezależnie od intencji i potrzeb, może zostać odczytany społecznie jako element inwigilacji społeczeństwa przez organy administracji państwowej" — czytamy w stanowisku, opisanym przez Wirtualne Media.

EKG 2022. Polska 2050 Paweł Borys, Czy Polska zbankrutuje przez wojnę?

KIGEiT podkreśla w stanowisku, że zakres przekazywanych danych miałby być bardzo szeroki i zawierać m.in.:

  • zakodowane dane użytkownika z umowy
  • datę i czas startu odbioru urządzenia
  • datę i czas końca odbioru urządzenia
  • nazwę stacji odbieranej na urządzeniu

KIGEiT podkreśla w oświadczeniu, że niektóre informacje, które operatorzy mieliby przekazywać do KRRiT - w tym m.in. zakodowane dane użytkownika z umowy - są "zbędne z punktu widzenia celu, w jakim ma być przeprowadzane badanie".

Sonda
Czy masz telewizor w domu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze