Zakaz jednorazowych e-papierosów w Polsce
Rozpoczynamy prace nas zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów; te papierosy to plaga, będziemy chronić szczególnie młodych ludzi – powiedziała na antenie radiowej Trójki minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Szefowa MZ odniosła się do pytania słuchacza, "dlaczego rząd ucieka przed zdecydowaną reakcją, czyli przed zakazem sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych".
Zakaz jednorazowych e-papierosów – początek prac legislacyjnych w ministerstwie zdrowia?
"Nie uciekamy przed reakcją. Te papierosy to rzeczywiście plaga i będziemy chronić szczególnie młodych ludzi. W Ministerstwie Zdrowia, z Departamentem Zdrowia Publicznego i Lecznictwa rozpoczynamy właśnie prace nad tym, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów" – przekazała Leszczyna.
"Ja chciałabym zakazać sprzedaży takich papierosów. (…) Będę o to występować i prosić, by się z moim punktem widzenia zgodziła" – powiedziała szefowa MZ.
Jak inne kraje regulują sprzedaż jednorazowych e-papierosów?
Pod koniec stycznia br. brytyjski rząd zapowiedział wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, co ma zatrzymać ich rosnące używanie przez dzieci. Wprowadzone zostaną też nowe przepisy, mające na celu zapobieganie ich sprzedaży nieletnim. Wielka Brytania dołączyła do niewielkiej grupy krajów, planujących zakazać jednorazowych e-papierosów. Podobne plany ogłosiły już Australia, Francja, Niemcy i Nowa Zelandia, choć jak dotąd wdrożyła je tylko Nowa Zelandia.
Na czym polega szczególne niebezpieczeństwo jednorazowych e-papierosów?
Jednorazowe e-papierosy, zwykle produkcji chińskiej, są napełniane owocowymi/słodkimi aromatami. Niska cena sprawia, że pojawia się potencjał na wystąpienie zjawiska masowego. Zawarta w e-papierosach nikotyna również upośledza czynność rzęsek w płucach. To sprawia, że kaszel staje się biologicznie nieefektywny, potrzeba znacznie więcej kaszlu na pozbycie się tej samej ilości toksyn.