Rząd idzie na rękę piratom drogowym. Konfiskat aut nie będzie, martwe prawo

i

Autor: Shutterstock

Konfiskata auta

Rząd idzie na rękę piratom drogowym. Konfiskat aut nie będzie, martwe prawo

2024-03-14 12:44

Poprzedni rząd chciał konfiskować samochody za jazdę po alkoholu, obecna władza uważa takie rozwiązanie za niezgodne z konstytucją. Wiceminister sprawiedliwości zapowiedział ustawę, która znacznie złagodzi przepisy o przepadku auta. Kierowcy odpowiedzą na podstawie nowych, łagodniejszych regulacji. Pomimo surowszych przepisów w momencie czynu.

Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu – martwe prawo

Wiceminister sprawiedliwości w Radiu ZET ujawnił, że rewolucyjny przepis o konfiskacie aut za procenty, pozostanie jedynie na papierze. Brakuje przepisów wykonawczych. Obecny rząd nie ustanowi brakujących przepisów wykonawczych, zamiast tego planowana jest nowa ustawa.

Prawo nie działa wstecz? Jednak zadziała wstecz, na korzyść kierowców po alkoholu

– Wszyscy ci, którzy utracą pojazd w czasie pomiędzy 14 marca a wejściem w życie znowelizowanej ustawy i ich sprawy nie zostaną prawomocnie zakończone, podlegać będą prawu korzystniejszemu dla nich (…) Być może więc auta nie stracą — zaznacza wiceminister.

Jednocześnie zapowiedziano ustawę likwidującą obligatoryjną konfiskatę. Wszystko ma zależeć od sądu. Obligatoryjność zostanie zmieniona na fakultatywność, z korzyścią dla kierowców po alkoholu.

Wszyscy wiedzą, że prawo nie działa wstecz ale to tylko półprawda. W prawie karnym obowiązują zasady intertemporalne, dotyczące zastosowania przepisów w razie zmiany prawa. Prawo może zadziałać wstecz, jeśli jest korzystniejsze dla sprawcy.

Obligatoryjna konfiskata auta niezgodna z konstytucją. Dlaczego rząd ma rację?

Resort sprawiedliwości uznał, że przepisy o obligatoryjnej konfiskacie za jazdę po alkoholu „budzą zastrzeżenia z uwagi na konieczność orzekania przepadku pojazdów, zgodność z konstytucyjną zasadą proporcjonalności reakcji prawnokarnej oraz konstytucyjnym standardem równości wobec prawa". Ta wypowiedź resortu dla Radia ZET jest trafna.

Zgodnie z art. 31 Konstytucji:

„Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne (…)”

Konfiskata samochodu ogranicza prawo własności, które podlega konstytucyjnej ochronie. W doktrynie prawa konstytucyjnego powszechnie uznaje się, że ograniczanie praw chronionych konstytucją musi być niezbędne, celowe i proporcjonalne. Jednocześnie obowiązuje zasada „ważenia dóbr” w razie konfliktu zasad konstytucyjnych. Jeśli można użyć łagodniejszych lub bardziej represyjnych środków, należy wybrać te łagodniejsze.

Inny przepis Konstytucji zakłada zasadę równości. Taki sam czyn popełniony po alkoholu, mógłby oznaczać przepadek pojazdu o niewielkiej lub znacznie większej wartości. Jest to co najmniej wątpliwe od strony zgodności z art. 32. Konstytucji.

Pozostawienie decyzji o konfiskacie auta do uznania sądu jest bardziej zgodne z Konstytucją oraz zasadami zdrowego rozsądku niż obligatoryjność przepadku. Złagodzone przepisy o konfiskacie prawdopodobnie zaczną obowiązywać latem.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze