Youtube

i

Autor: Pixabay.com

Rząd opodatkuje Youtuberów! Został im ostatni dzień na zgłoszenia

2022-01-31 13:22

Do 1 lutego twórcy prowadzący swoje kanały na YouTube muszą zgłosić działalność do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Youtuberzy zostaną objęci nowym podatkiem przeznaczonym na rozwój Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W połowie sierpnia pojawiła się nowa ustawa, w której zawarto zmiany w radiofonii i telewizji oraz ustawie o kinematografii (Dz. U. z 2021 r., poz. 1676). Nałożyła ona obowiązek rejestracji nowych podmiotów dostarczających audiowizualne usługi medialne, w tym i youtuberów. Twórcy kanałów mają obowiązek zgłoszenia swoich usług do KRRiT do 1 lutego 2022 r.

Zarabiasz? Zapłacisz

Osoby czerpiące zarobki z publikacji treści na YouTube są zobowiązane do odprowadzania podatku. Ten wyniesie 1,5 proc. przychodu, a całość zostanie przeznaczona na wsparcie budżetu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ale czy to dotyczy to wszystkich twórców? Wedle ekspertów, obowiązek wpisu do wykazu prowadzonego przez KRRiT dotyczy tylko tych, którzy dostarczają wyłącznie profesjonalne materiały audiowizualne - audycje, które stanowią konkurencję dla tradycyjnej telewizji. Ponadto, omawiana opłata dotyczy tylko tych podmiotów, które z prowadzenia kanału na YouTube uczyniły sobie stałe źródło przychodu oraz czynią to w sposób zorganizowany i stały.

ZOBACZ: Nie chcesz płacić podatku? Resort finansów zdradził tajemnicę

Edyta Górniak będzie nauczać. Otwiera kanał na YouTube

Filmik z wakacji bez podatku

Prowadzący kanał na YouTube amatorsko i dla zabawy, czyli wrzucający filmy ze spotkań rodzinnych, wakacji czy ukazujące ich hobby, mogą odetchnąć z ulgą. To także dotyczy tych, którzy za pośrednictwem YouTube udostępniają wyłącznie materiały dźwiękowe z nieruchomym obrazem, np. wywiady, felietony ze zdjęciem jako tło, choćby miały one charakter profesjonalny, konkurencyjny dla radia i tradycyjnej telewizji.

Kolejną grupą zwolnioną z podatku są mali przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniali łącznie następujące warunki: *zatrudniali średnio mniej niż 10 pracowników rocznie, * osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

ZOBACZ: Ilu Polaków dostało wyższe świadczenia po Polskim Ładzie?

Sonda
Ile powinni zarabiać YouTuberzy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze