Żołnierz na granicy z Białorusią, Tusk i zakaz wjazdu

i

Autor: Shutterstock, PAP, Wikipedia

Kryzys na granicy

Rząd powiększa strefę buforową na granicy z Białorusią. Co to oznacza dla mieszkańców?

2024-06-12 11:08

Rząd wkrótce wyda rozporządzenie o poszerzeniu strefy buforowej na granicy z Białorusią. Nowe prawo zacznie obowiązywać ze skutkiem niemal natychmiastowym. Drugą strona medalu są utrudnienia dla osób mieszkających na terenie przygranicznym.

Granica z Białorusią: rozmiar strefy zakazu przebywania od 200 metrów do 2 kilometrów

Strefa zakazu przebywania przy granicy polsko-białoruskiej osiągnie długość 60,67 km; na odcinku ok. 44 km obejmie obszar o szerokości 200 m od linii granicy, natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie miała szerokość ok. 2 km - wynika z rozporządzenia, które ma zostać podpisane w środę.

W Białymstoku odbyło się wyjazdowe posiedzenie rządu, na którym Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP. Jak poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk, konsekwencją praktyczną uchwały jest rozporządzenie MSWiA o utworzeniu strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią. Rozporządzenie gotowe, wkrótce zacznie obowiązywać

Tego samego dnia szef MSWiA Tomasz Siemoniak przekazał w TVN24, że zakończyły się konsultacje ws. rozporządzenia, a wzięły w nich udział m.in. organizacje pozarządowe. Siemoniak poinformował, że rozporządzenie zostanie podpisane w środę, natomiast wejdzie w życie następnego dnia.

Rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przy granicy polsko-białoruskiej ma zapewnić bezpieczeństwo osobom postronnym oraz funkcjonariuszom i żołnierzom. Ma również ograniczyć aktywność grup przemytniczych ułatwiających nielegalną migrację. Rozporządzenie ma obowiązywać przez 90 dni od dnia ogłoszenia.

Strefa buforowa miała być poszerzona już wcześniej jednak potrzebne były dodatkowe konsultacje

Początkowo przepisy ws. zapowiedzianej strefy buforowej miały wejść w życie 4 czerwca. Jak przekazało MSWiA, uwagi i postulaty do projektu, "w szczególności dotyczące zmniejszenia obszaru strefy nadgranicznej objętej czasowym zakazem przebywania zostały uwzględnione, a strefa ta została ograniczona do niezbędnego minimum".

Resort podał, że w aktualnym projekcie wskazano, iż strefa objęta zakazem przebywania obejmie odcinek granicy położony w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.

Jakie są realne skutki poszerzenia strefy buforowej? Wstęp tylko dla dziennikarzy

Obszar strefy objętej zakazem nie będzie obejmował, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak, aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek zapewniał w TVN24, że rozporządzenie ma charakter czasowy i będzie obowiązywało 90 dni. Pytany o to, czy jest możliwość jego przedłużenia odpowiedział, że nie. Poinformował również, że wstęp do strefy nadal będą mieli dziennikarze.

W ubiegły czwartek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przekazało informację o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Donald Tusk poinformował, że na początku posiedzenia, Rada Ministrów uczciła w poniedziałek minutą ciszy zmarłego żołnierza.

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ Gospodynie domowe w PRL. Czy w Polsce Ludowej dałabyś radę zrobić coś z niczego?

Pytanie 1 z 14
Żyjesz w PRL-u. W sklepie zabrakło majonezu, a jutro wesele. Co robisz?
QUIZ PRL. Gospodynie domowe w PRL-u

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze