Rząd pracuje nad zmianami w Karcie Nauczyciela. Bez wymogu umowy o pracę i krótsza ścieżka awansu

2025-07-08 15:52

Rząd przystąpił do obrad nad nowelizacją Karty Nauczyciela, która ma zmienić zasady zatrudniania i funkcjonowania nauczycieli w Polsce. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) wprowadza zmiany, takie jak skrócenie okresu zatrudnienia na czas określony dla nauczycieli początkujących oraz doprecyzowanie obowiązków mentorów.

Nauczyciele otrzymają podwyżki ale mniejsze niż chcieli. W marcu kolejna debata

i

Autor: Shutterstock Nauczyciele otrzymają podwyżki ale mniejsze niż chcieli. W marcu kolejna debata

Zmiany w Karcie Nauczyciela. Krótszy staż do awansu

Rząd rozpoczął we wtorek 8 lipca posiedzenie, na którym omówiony będzie projekt nowelizacji Karty Nauczyciela zainicjowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Proponowane zmiany mają na celu przede wszystkim skrócenie okresu zatrudnienia na czas określony dla nauczycieli, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową. 

Zgodnie z projektem nowelizacji, okres zatrudnienia nauczyciela posiadającego kwalifikacje, ale nieposiadającego stopnia awansu zawodowego, ma zostać skrócony z dwóch lat szkolnych do jednego roku szkolnego

Projekt nowelizacji zawiera również zapisy doprecyzowujące obowiązki mentora. Mentor to doświadczony nauczyciel, który wspiera i wprowadza do zawodu nauczyciela początkującego. Doprecyzowanie obowiązków ma na celu zwiększenie efektywności tego wsparcia.

Deregulacja w Karcie Nauczyciela 

Ministrowie zajmą się również innymi zmianami w Karcie Nauczyciela, które mają charakter deregulacyjny. Jedna z nich dotyczy możliwości prowadzenia zajęć bezpośrednio z uczniami do 9 godzin tygodniowo w niepublicznych przedszkolach i szkołach przez nauczycieli specjalistów, takich jak pedagodzy i psychologowie, na innej podstawie niż umowa o pracę.

Ta zmiana otwiera drogę do bardziej elastycznego zatrudniania specjalistów w placówkach niepublicznych. Dzięki temu, przedszkola i szkoły będą mogły łatwiej korzystać z wiedzy i umiejętności pedagogów i psychologów.

Kolejną istotną zmianą jest projekt nowelizacji Prawa oświatowego, który rozszerza zakres stosowania zatrudnienia w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć tam prowadzonych. Obecnie ustawa przewiduje możliwość zatrudnienia takiej osoby wyłącznie do prowadzenia zajęć rozwijających zainteresowania dzieci.

Nowelizacja ta daje możliwość zatrudniania osób niebędących nauczycielami do prowadzenia wszystkich zajęć w przedszkolu, w tym zajęć wychowania przedszkolnego, w trakcie których realizowana jest podstawa programowa. Zmiana ta może wpłynąć na strukturę zatrudnienia w przedszkolach i otworzyć drogę do zatrudniania specjalistów z różnych dziedzin.

Super Biznes SE Google News
CNC 49 - Nauczyciele w Szkole w Chmurze
QUIZ PRL: Szkoła w czasach PRL-u. Jeśli chodziliście, musicie to pamiętać!
Pytanie 1 z 15
Autorem „Elementarza” był:
Quizu o PRL- Szkoła

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki