Mateusz Morawiecki

i

Autor: AP Mateusz Morawiecki

Budżet 2023

Rząd przedstawił projekt budżetu. "Zachowujemy wszystkie programy społeczne"

2022-08-30 12:25

- To jest odpowiedzialny budżet na trudne czasy - ocenił szef KPRM Michał Dworczyk. Na konferencji po posiedzeniu rządu, rada ministrów przedstawiła projekt ustawy budżetowej na 2023 rok. - Dochody budżetu państwa w 2023 r. zostały zaplanowane w wysokości 604,4 mld zł, wydatki na 669 mld zł, a deficyt ok. 65 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji.

Na posiedzeniu rządu poruszono m.in. sprawę projektu przyszłorocznego budżetu. Przed spotkaniem szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał, że będzie to "odpowiedzialny budżet na trudne czasy". Dodał, że zgodnie z ustawowym obowiązkiem projekt ustawy budżetowej trafi do Rady Dialogu Społecznego.

Projekt budżetu 2023

Rząd przyjął we wtorek projekt budżetu na 2023 r.

- Rada Ministrów przyjęła dzisiaj ambitny budżet na trudne czasy. To budżet bezpieczeństwa Polski i polskich rodzin. W ramach tego budżetu przyjęliśmy wiele założeń wydatków, które mają zapewnić bezpieczeństwo rodzinom w tym trudnym czasie - powiedział premier Morawiecki. - W oparciu o założenia różnych międzynarodowych instytucji oraz naszych analiz, doszliśmy do pewnych konkretnych parametrów makroekonomicznych i w oparciu o nie ukształtowaliśmy założenia budżetowe - dodał.

Wydatki w projekcie budżetu na 2023 r. wyniosą 669 mld zł, dochody 604,4 mld zł, deficyt ok. 65 mld zł.

Deficyt sektora finansów publicznych w 2023 roku wyniesie ok. 4,4 proc. w stosunku do PKB.

- Zachowujemy wszystkie dotychczasowe programy społeczne - zapewnił premier.

Jak stwierdził Morawiecki, projekt zawiera "bardzo wiele założeń i wydatków, które mają zapewnić bezpieczeństwo polskim rodzinom".

 Zgodnie z procedurą budżetową przyjęty przez rząd wstępny projekt budżetu zostanie przekazany do zaopiniowania Radzie Dialogu Społecznego. Na uchwalenie ostatecznego projektu ustawy budżetowej na 2023 r. i przedłożenie go wraz z uzasadnieniem do Sejmu, Rada Ministrów ma czas do 30 września br.

Premier przekonywał na konferencji, że wpływy podatkowe budżetu państwa w 2023 r. będą znacznie wyższe niż w poprzednich latach:

  • z VAT - 286 mld zł;
  • z CIT - 73 mld zł;
  • z PIT - ponad 78 mld zł;
  • z akcyzy - ponad 88 mld zł. 

Projekt budżetu zakłada na 2023 r. wzrost PKB o 1,7 proc., a w 2022 r. 4,6 proc.

Wydatki na służbę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych na PKB.

- Na bezpieczeństwo polskich granic przeznaczymy w br. 58 mld zł , a przyszłym roku 98 mld zł - zadeklarował Morawiecki.

Wkrótce podamy więcej informacji.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed

W przyjętych w czerwcu br. założeniach do projektu budżetu na przyszły rok rząd prognozował, że wzrost PKB w 2023 r. wyniesie 3,2 proc., a inflacja 7,8 proc. Zastrzeżono, że wskaźnik ten może ulec zmianie zależnie od sytuacji geopolitycznej. Ponadto rząd w założeniach przewidział wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej o 7,8 proc., czyli o spodziewaną średnioroczną dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Sonda
Czy uważasz że budżet państwa jest w dobrej kondycji?
Listen to "Co jest groźne dla obozu rządzącego? Chodzi o rolników? - Jan Maria Jackowski [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze