PKS Piła

i

Autor: Facebook: PKS Piła

Samorządy

Rząd przeznaczy miliard złoty na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym? Będą nowe połączenia autobusowe

2023-05-17 8:29

Jak podał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, resort zamierza zwiększyć od 1 mld zł roczną kwotę wsparcia linii autobusowych. Zwiększenie wydatków dotyczy Funduszu rozwoju przewozów autobusowych (FRPA).

Będzie zwiększone dofinansowanie dla przewozów autobusowych

"Jest już decyzja polityczna, żeby zwiększyć kwotę dofinansowania przewozów autobusowych do 1 mld zł z 800 mln zł. Może się bowiem okazać, że w przyszłym roku 800 mln zł już nie wystarczy. (...) W najbliższym czasie zostanie przyjęta ustawa w tym zakresie" - powiedział PAP Weber.

 "W tym roku pula została wyczerpana do poziomu 770 mln zł, tak więc wojewodowie dysponują jeszcze kwotą rzędu 30 mln zł" - dodał.

ZOBACZ TAKŻE: Wykluczenie komunikacyjne w Polsce rośnie. Ta mapa nie daje nadziei

Począwszy od 2020 r. na wsparcie samorządów uruchamiających połączenia autobusowe Ministerstwo Infrastruktury gwarantuje corocznie 800 mln zł.

Samorządy chcą otwierać nowe połączenia

Jak wynika z danych resortu infrastruktury, zainteresowanie samorządów uruchamianiem połączeń z dofinansowaniem z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych rośnie z roku na rok. O ile w 2019 r. dofinansowanych zostało 1228 linii komunikacyjnych kwotą 10 mln zł, w 2020 r. przewozy z dofinansowaniem wykonywane były na 2834 liniach, które zostały dofinansowane kwotą 139 mln zł. W 2021 r. dopłatą objęto w skali kraju 4371 linii, a kwota dopłaty przekazana organizatorom wynosiła 358 mln zł. W 2022 r. dopłatą objęto 5705 linii komunikacyjnych, a wnioskowana przez organizatorów kwota dopłaty z FRPA to ponad 631 mln zł.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest narzędziem wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego będących organizatorami publicznego transportu zbiorowego, a jego funkcjonowanie zostało zaplanowane w perspektywie wieloletniej. Dysponentem funduszu jest minister właściwy do spraw transportu.

Impact 2023 - Super Biznes
Sonda
Czy lubisz podróżować autobusami?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze