Euro, pieniądze, gotówka

i

Autor: East News

Rząd rozdaje 780 euro na obywatela. Ruszyło przyjmowanie wniosków na dochód obywatelski

2019-03-12 16:18

Rusza wielki eksperyment społeczny we Włoszech. Rząd Giuseppe Contego rozpoczął realizację jednego ze swoich sztandarowych postulatów - wprowadzenia dochodu obywatelskiego w kwocie do 780 euro. Świadczenie trafi najuboższych Włochów, ale też do imigrantów czy bezrobotnych, by otrzymali pomoc w czasie poszukiwania pracy.

Dochód obywatelski we Włoszech
Składanie wniosków o przyznanie dochodu obywatelskiego ruszyło na początku marca br. Nowe świadczenie we Włoszech jest spełnieniem jednej z głównych wyborczych obietnic Ruchu Pięciu Gwiazd, który wraz z Ligą Północną tworzy rząd w Rzymie od 1 czerwca 2018 roku. Ile będzie wynosił dochód obywatelski na półwyspie Apenińskim? 780 euro to maksymalna kwota, jaką może otrzymać obywatel. Z kolei na całą rodzinę górny limit wynosi 1330 euro. Dochód osoby składającej wniosek nie może przekraczać 9360 euro rocznie, a wartość jego mieszkania nie może przekraczać 30 tysięcy euro. Taka osoba nie może również posiadać majątku większego niż 6 tysięcy euro, a w przypadku rodziny – większego niż 10 tysięcy euro - podaje serwis euractiv.pl.

Pieniądze trafią nie tylko do najuboższych, w tym osób poszukujących pracy - odrzucenie trzech ofert pracy pozbawi prawa do dodatku. Dochód obywatelski jest przeznaczony także dla imigrantów, którzy mieszkają w Italii dłużej niż 10 lat oraz posiadają paszport kraju Unii Europejskiego. Składanie wniosków potrwa do końca marca, a wypłaty ruszą w jeszcze w kwietniu.

Jak podaje bankier.pl, dochód będzie wpłacany na specjalną kartę, którą będzie można płacić wyłącznie za żywność i leki, a także robić przelew na wynajem mieszkania czy ratę kredytu. Rząd przeznaczył na ten cel ponad 7 mld euro w budżecie na 2019 rok i szacuje się, że pieniądze trafią do 5 mln osób.

Przypomnijmy, że coraz więcej państw rozważa wprowadzenie podobnych rozwiązań dla swoich obywateli. W ubiegłym roku zakończył się dwuletni eksperyment społeczny w Finlandii. W trakcie jego trwania 2000 losowych Finów otrzymywało bezwarunkowy dochód podstawowy w wysokości 560 euro miesięcznie.

Podobny eksperyment pod nazwą Hartz Plus mają wkrótce przeprowadzić Niemcy - na grupie pół tysiąca ochotników. Pierwsze 250 osób otrzymywać będzie przez 3 lata bezwarunkowo 424 euro. Z kolei dla drugiej połowy nie zmieni się nic - będą pobierać zasiłek na dotychczasowych zasadach. Kluczową różnicą jest fakt, że aby utrzymać świadczenia socjalne, trzeba spełniać określone kryteria, takie jak kontakt z urzędem pracy. Bezwarunkowego dochodu podstawowego nie będzie można utracić, nie trzeba będzie też rozliczać się ze sposobu wydania pieniędzy.

Źródło: euractiv.pl, bankier.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze