Alert

i

Autor: ESKA INFO

Rząd rozsyła ważne SMS-y! Nie lekceważ ich, od tego może zależeć twoje życie i zdrowie

2021-03-19 12:56

Rząd postanowił wykorzystać alert RCB do rozesłania do Polaków bardzo ważnej informacji odnośnie zmian zasad jakie będą obowiązywały od soboty. Nie lekceważ tego SMS-a, gdyż od tego może zależeć twoje życie i zdrowie. W związku ze stale pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju, rząd zdecydował się na wprowadzenie od 20 marca rozszerzonych zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na terenie całej Polski.

Z powodu nagłego wzrostu zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie, rząd zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń na terenie całego kraju. Mają one wejść w życie już od najbliższej soboty, 20 marca. Za tak złą sytuację odpowiada głównie brytyjska odmiana koronawirusa, która odpowiada w tym momencie aż za 54 proc. nowych zakażeń. Według najnowszych danych w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 25 tysięcy nowych przypadków, przy 85 tysiącach wykonanych testów na obecność wirusa COVID-19. 

Czytaj też: Obostrzenia w Polsce będą jeszcze SUROWSZE? Minister zdrowia rozwiewa wątpliwości

Najgorszą sytuację odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie wykryto 4142 nowych przypadków zachorowań, a także w województwie śląskim, gdzie odnotowano 4030 nowych zakażeń. Zła jest również sytuacja w województwach małopolskim (2050) i wielkopolskim (2034). Ostatni tydzień to gwałtowny, bo aż 38 proc. wzrost zakażeń oraz 24 proc. wzrost liczby odnotowanych zgonów. 

Dramatyczna sytuacja w kraju. Rząd wprowadza rozszerzone zasady bezpieczeństwa

W związku z sytuacją epidemiologiczną rząd zdecydował, że od 20 marca do 9 kwietnia swoją działalność będą musiały zawiesić: 

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu)
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie. 
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online)
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury)
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej)
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności)

Zobacz również: Oszuści podszywają się pod PKO BP. Uważaj na te maile

Dodatkowo wszyscy uczniowie w kraju, także ci uczęszczający do klas 1-3, którzy dotychczas uczyli się stacjonarnie, przechodzą na nauczanie zdalne. Rząd apeluje także do wszystkich pracodawców, aby w miarę możliwości przeszli na pracę on-line. Dodatkowo wystosowano prośbę do społeczeństwa o ograniczenie swojej mobilności w czasie świąt wielkanocnych, do kontaktów jedynie w gronie najbliższej rodziny. Zaplanowane odwiedziny pozostawiając na inny termin. 

Należy także pamiętać o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki ochronnej, a także częstym wietrzeniu pomieszczeń. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus

Sonda
Czy rząd odpowiednio reaguje na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną w kraju?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze