Tusk, frankowicze

i

Autor: Shutterstock (2), PAP/Marcin Obara

Frankowicze

Rząd Tuska bierze się za frankowiczów. Specustwa ma uporać się z problemem

2024-12-05 12:21

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowuje specustawę frankową, która ma na celu przyspieszenie rozpatrywania sporów, a przez to rozładowanie zatorów w sądach. Z danych resortu wynika, że na koniec III kwartału 2024 roku w sądach było 202 tys. takich spraw, z czego 120 tys. trafiło do wymiaru sprawiedliwości w poprzednich latach. Takie rozwiązania przewidują przepisy. Poznaliśmy szczegóły.

Sztuczna inteligencja włącza się do pomocy frankowiczom

Po pierwsze -według portalu money.pl-  sprawy frankowe będą mogły być rozstrzygane zarówno w I, jak i w II instancji na posiedzeniu niejawnym, czyli bez udziału stron na podstawie zgromadzonych dokumentów. "Dodatkowo ma zostać wprowadzona możliwość przesłuchanie świadka w formie zdalnej czy na piśmie. Decyzja o zastosowaniu tych środków będzie należała do sędziego" - informuje portal.

Drugą istotną zmianą dla frankowiczów, jest zapis, który przewiduje iż w momencie złożenia pozwu nastąpi automatyczne wstrzymanie spłat kredytu, ma także nastąpić automatyczne umorzenie trwających postępowań zabezpieczających, które także korkują dziś sądy. 

Ponadto specustawa przewiduje zwiększenie uprawnień referendarzy w kierowaniu spraw do mediacji czy utworzenie nowego sądu do zatwierdzania ugód.

Money.pl informuje też, że ma zostać stworzony specjalny program informatyczny, wykorzystujący sztuczną inteligencję, który ma wspomóc sędziów, np. poprzez generowanie elementów projektu uzasadnienia.

Cytowana przez portal Marta Kożuchowska-Warywoda, dyrektor Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych w resorcie sprawiedliwości uważa, że "sprawy frankowe mają podobny charakter, są powtarzalne, można więc tworzyć szablony generujące projekty orzeczeń, uzasadnień czy kalkulatory"

Jednak to rozwiązanie przewidziano do wdrożenia dopiero w II kwartale 2026 roku. 

"Jednocześnie resort planuje utworzenie nowego wydziału frankowego w Poznaniu i znaczne zwiększenie obsady asystenckiej w sądach. W przyszłym roku ma się pojawić aż 1000 nowych etatów asystenckich w sądach, z czego spora część będzie zajmować się sprawami frankowymi. Docelowo jeden asystent ma przypadać na dwóch sędziów" - czytamy w money.pl.

Według portalu, projekt, który przygotowała Komisja Kodyfikacyjna, mamy poznać jeszcze w grudniu, wówczas pokaże go resort sprawiedliwości i wyśle do konsultacji.

"W zależności do tego, na ile poważnie zostanie w ich wyniku zmieniony, zależy to, ile potrwają prace w rządzie. Komisja Kodyfikacyjna założyła, że miałby on wejść w życie z 14-dniowym vacatio legis. Są więc spore szanse, że stanie się to w przyszłym roku" - informuje money.pl.

QUIZ. Czy znasz te świąteczne przeboje? Rozpoznaj piosenki po kilku wersach!
Pytanie 1 z 12
Która piosenka zaczyna się od słów: "Snow is falling all around me Children playing having fun It’s the season, love and understanding..."?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze