DIETA JABŁKOWA - zasady, efekty. Ile można schundąć?

i

Autor: Getty Images

Rząd uderza w polskich sadowników. Zdrożeją napoje owocowe i warzywne

2019-03-05 13:34

Rząd Mateusza Morawieckiego zmienia matrycę VAT na artykuły i produkty. W wielu przypadkach nastąpi obniżenie stawki podatku, co powinno skutkować obniżką ceny. Jednak nie wszystkim nowelizacja przypadnie do gustu. Przeciwni zmianom są sadownicy i resort rolnictwa. Napoje owocowe i warzywne, w których będzie 20 proc. lub mniej wkładu owocowego, zostaną objęte 23-proc. stawka VAT.

Nowe stawki VAT na soki i napoje
Szef KPRM, Michał Dworczyk, potwierdził, że Rada Ministrów przyjęła nową matrycę VAT.
Część z produktów otrzyma nowe, niższe stawki VAT, w tym wiele produktów luksusowych oraz przeznaczonych dla dzieci. Będą jednak produkty, których ceny przez nową matrycę VAT wzrosną. Z kolei wiceminister finansów Filip Świtała poinformował PAP, że zgodnie z ustaleniami po KSRM, soki i nektary będą objęte 5 proc. stawką, a 23 proc. VAT-em napoje z 20-proc. lub niższym wkładem owocowym.

- Proponowane przez rząd zmiany w matrycy VAT uderzają bezpośrednio w polski przemysł, polską gospodarkę, rolników, sadowników, a także wszystkich obywateli – ostrzegał w rozmowie z „Super Biznesem” Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jego zdaniem podwyżka stawki VAT na nektary i napoje owocowe oraz warzywne z 5 proc. do 23 proc. jest działaniem wręcz antypolskim.

Podwyżkę stawki VAT na napoje owocowe i warzywne krytykuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem szefa resortu Jana Ardanowskiego, 23 proc. podatek VAT na napoje owocowe/warzywne „nie znajduje uzasadnienia”. Podkreśla także, że zachowanie preferencyjnej stawki VAT pozwoli „utrzymać dotychczasową cenę oferowaną konsumentom za ww. napoje, a co za tym idzie będzie pozytywnie wpływać zarówno na popyt na nie, jak i na popyt na owoce i warzywa skupowane do ich produkcji, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku jabłek, gdzie obserwowana jest duża nadprodukcja tego surowca”.

Podwyżkę VAT krytykują także przedstawiciele organizacji rolniczych – jednogłośnie są przeciwni zmianom i wzywają nawet do odpowiedzialności autorów projektu. Jej przewodniczący, Władysław Serafin, groził nawet wyprowadzeniem rolników na ulicę.

Rolnicy i sadownicy alarmują, że podniesienie VAT na napoje owocowe jeszcze bardziej zmniejszy zapotrzebowanie branży na owoce i warzywa z polskich upraw – nawet o 150 tys. ton w skali roku. Najmocniej odczują to producenci jabłek, ale także czarnej porzeczki, wiśni, aronii, czy marchwi.

- Na tym skorzystają tylko i wyłącznie wielkie, zagraniczne koncerny – twierdzi były szef resortu rolnictwa. - Ten rząd mówił, że jest dla Polski i Polaków, a jego czyny temu przeczą. PiS wyprzedaje Polskę i polską wieś zagranicy. To jest rząd kłamców, a największymi są właśnie ci odpowiedzialni za polskich rolników czy sadowników, czyli ministrowie Jan Ardanowski i Henryk Kowalczyk – dodaje Sawicki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze