Emeryci

i

Autor: Shutterstock Nowe emerytury już od lipca

Ulgi dla seniorów

Nowa legitymacja emeryta i rencisty! Jakie ulgi i zniżki dla seniorów będą dostępne?

2022-12-13 14:26

Od 1 stycznia 2023 seniorzy będą mogli korzystać z elektronicznej wersji legitymacji emeryta i rencisty, którą wydaje ZUS. To bardzo ważny dokument uprawniający do wielu ulg i zniżek. Elektroniczną legitymację będzie można dodać do wirtualnego portfela w postaci dokumentu mLegitymacja.

Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty ZUS

Legitymacja do tej pory wydawana jest tylko w postaci plastikowej karty tak jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Od nowego roku do użytku wejdzie elektroniczny odpowiednik tej legitymacji dostępny w aplikacji mObywatel. Elektroniczna legitymacja, czyli mLegitymacja daje możliwość korzystania z dokumentu za pomocą smartfonów. Co ważne - elektroniczna legitymacja nie będzie obowiązkowa, dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność. Elektroniczne legitymacje będą wydawane przez terenowe oddziały ZUS na wniosek osoby zainteresowanej, przez udostępnienie danych umożliwiających ich pobranie w ramach usługi pozwalającej na obsługę mLegitymacji przy użyciu publicznej aplikacji mobilnej.

mLegitymacja emeryta i rencisty. Jakie ulgi i zniżki dla seniorów?

Korzystanie z legitymacji emeryta i rencisty daje seniorom możliwość skorzystania z szeregu ulg i zwolnień w opłatach:

Zniżki na przejazdy komunikacją miejską

Nie ma jednej stawki dla całego kraju, każda gmina ustala własne. Zniżki te są obowiązkowe na terenie całej Polski, dlatego komunikacja miejska jest często dla seniorów bezpłatna albo znacznie tańsza. W większości miast osoby, które ukończyły 70 lat, jeżdżą za darmo.

Zwolnienie z części opłat za rehabilitację

Emeryci i renciści mają ułatwioną możliwość korzystania z rozmaitych ośrodków rehabilitacyjnych oraz uzdrowisk. Mogą oni korzystać z tych usług po obniżonej cenie

Leki odliczone od podatku

Ulga umożliwia odliczenie od dochodu wydatków na leki. Przeznaczona jest dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i rencistów.

Abonament RTV

W przypadku emerytów po 60. roku życia zwolnienie będzie obowiązywać wtedy, gdy zarobki nie przekraczają połowy przeciętnego wynagrodzenia za rok ubiegły. Z kolei po 75. roku życia emeryci i renciści nie muszą opłacać abonamentu RTV niezależnie od swoich dochodów.

Ulgi na przejazdy kolejowe

W przypadku przewoźników kolejowych emeryci w ciągu roku mogą skorzystać ze specjalnej ulgi 37 proc., która dotyczy dwóch przejazdów w 2 klasie. Dla osób starszych istnieje też możliwość wyrobienia w PKP specjalnej Karty Seniora, która gwarantuje 50 proc. zniżki na przejazdy pociągami InterCity, TLK oraz ekspresowymi, niezależnie od wybranej klasy. W przypadku przewozów regionalnych zniżki dotyczą 30 proc. przy pojedynczych zakupach oraz 15 proc. ulgi przy zakupie biletów abonamentowych.

Sonda
Często korzystasz ze zniżek?
Tańczące z promocjami 01.12.2022
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze