ZUS

i

Autor: Shutterstock

Zmiany w ZUS

ZUS wstrzymuje i zawiesza wypłaty emerytur! Ważne zmiany w przepisach od 1 grudnia

2022-12-08 13:54

Już czwartek 1 grudnia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził poważne zmiany. Warto zachowywać zwiększoną czujność, ponieważ konkretne świadczenie może zostać zawieszone lub nawet wstrzymane przez ZUS! Jakie zmiany zostały wprowadzone i którego świadczenia dotyczą?

Zmiany w ZUS. Kto powinien zwrócić na nie szczególną uwagę?

Od 1 grudnia zmieniły się limity dorabiania do emerytury. Ustalono konkretny limit kwotowy, którego nie należy przekraczać. W przypadku przekroczenia,  ich świadczenie zostanie pomniejszone albo nawet wstrzymane. Nie wszyscy muszą się przejmować tą kwestią. 

W przypadku osób pobierających wcześniejsze emerytury, czyli tzw. pomostówki czy nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, wzmożona uwaga dotycząca limitów jest wskazana. Co istotne limity narzucone przez ZUS nie dotyczą kobiet po 60. i mężczyzn po 65. roku życia.

Mimo wszystko dotyczą one mnóstwa emerytów. Oprócz części nauczycieli zaliczają się do niej też pracujący w szczególnych warunkach (np. górnictwie, energetyce czy na kolei). Oni mogą pobierać świadczenie, jeśli udokumentują przynajmniej 15 lat składkowych oraz mają ukończone 55 (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) - informuje Business Insider.

Ile wynoszą limity dorabiania do emerytury? 

Aby dorabiać i otrzymywać emeryturę lub rentę w pełnej wysokości, nie można zarobić więcej niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku, gdy emeryt zarobi ponad 70 proc. ale mniej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ZUS podejmie decyzję o zmniejszeniu świadczenia. Jeśli przekroczone zostanie 130 proc., ZUS zawiesi wypłatę emerytury.

Wskaźniki zmieniają się co 3 miesiące - ZUS bierze pod uwagę wynagrodzenia w kwartałach publikowane przez GUS. W III kwartale 2022 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6 tys. 480 zł 67 gr. Próg 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia wyniesie od przyszłego miesiąca 4 tys. 536 zł 50 gr brutto. 

Osoby przekraczające ten limit, ale mieszczące się w kolejnym (czyli zarabiające między 70 proc. a 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia – 8 tys. 424 zł 90 gr) – muszą liczyć się z obniżeniem świadczenia - informuje Business Insider.

Kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytury lub renty

Kwoty maksymalnego zmniejszenia publikowane przez ZUS aktualnie wynoszą:

  • 691 zł 94 gr – emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
  • 518 zł 99 gr – renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy
  • 588 zł 19 gr – renta rodzinna dla jednej osoby

W przypadku zarobków przekraczających kwotę 8 424, 90 zł, należy liczyć się z zawieszeniem wypłacania emerytury przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sonda
Czy dorabiasz do emerytury?
Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff

Co stanie się z REALNYM dochodem emerytów?

Ekonomista przestrzega! Posłuchaj!

Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze