Niebawem w Polsce powstanie System Informacji Finansowej o otwartych i zamkniętych rachunkach m.in. bankowych, w SKOK-ach, czy rachunkach płatniczych. Obowiązek stworzenia systemu monitorowania naszych finansów nakładają na nas unijne dyrektywy. Ma to być przede wszystkim narzędzie do walki z poważnymi przestępstwami. Jak wyjaśniał resort finansów, chodzi m.in. o uchronienie ludzi przed zamachami terrorystycznymi, które są finansowane z użyciem systemu bankowego.
ZOBACZ: Unia Europejska jest światowym liderem w działaniach na rzecz klimatu?
Celem utworzenia Systemu Informacji Finansowej (SInF) ma być gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o otwartych i zamkniętych rachunkach bankowych, rachunkach w SKOK, rachunkach płatniczych w innych podmiotach, rachunkach papierów wartościowych, rachunkach zbiorczych wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi, jak również o umowach o udostępnieniu skrytek sejfowych. Informacje te będą wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań ustawowych sądów, prokuratury oraz służb: Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.
Krajowe przepisy, implementujące tę dyrektywę, powinny być wdrożone do sierpnia 2021 roku. Planowany termin przyjęcia projektu to I kwartał 2021 r. Nowy system budzi jednak wątpliwości ekspertów, którzy ostrzegają, że może on prowadzić do nadużyć. Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon w rozmowie z agencją Newseria Biznes zgadza się z tym, że służby powinny mieć dostęp do finansowych informacji w przypadku ścigania poważnych przestępstw, jednak dostęp do takich danych, może być wykorzystywany w innych, mało istotnych sprawach. Kolejnym zagrożeniem płynącym z powstania Systemu Informacji Finansowej jest wyciek danych, który zdaniem eksperta, nastąpi prędzej czy później. Informacje te również mogą zostać wykorzystane w sprawach niezwiązanych z wykroczeniem. "Podsumowując, System Informacji Finansowej powinien powstać, natomiast powinien funkcjonować w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i wykorzystywania danych w celach innych niż deklarowane"- mówił w rozmowie Wojciech Klicki.