ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?

i

Autor: Pixabay/ 2081671 ZMIANY w 500 plus! Gdzie i kiedy złożyć wniosek w Bełchatowie, by pieniądze NIE PRZEPADŁY?

Jak wypełnić wniosek 500 plus? Bez tego STRACISZ tysiące zł [PORADNIK]

2021-01-19 11:45

Uwaga rodzice! Jeżeli chcecie nadal pobierać środki z programu 500+ w 2021 roku zmieniło się kilka bardzo ważnych zasad i terminów. Od tego roku prawo do 500+ będzie ustalane na roczny okres, trwający od 1 czerwca do 31 maja. Już niedługo rozpocznie się nabór wniosków. Oznacza to, że każdy, kto nadal chce otrzymywać pieniądze musi wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek!

Od 2021 roku zmieniają się zasady przyznawania świadczeń z programu 500+. Dla rodziców oznacza to odrobinę więcej formalności. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie rocznego okresu świadczeniowego. Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500+" będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Ze względu na to, trzeba złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, aby ustalić prawo do świadczenia wychowawczego. Kiedy należy składać dokumenty? Kiedy upływa termin składania wniosków na 500+? Tłumaczymy!

Wniosek 500+: Kiedy trzeba złożyć?

Nabór wniosków o prawa do świadczenia 500+ na nowy okres rozpocznie się już 1 lutego 2021 roku. Co ważne, od tego dnia przyjmowane będą wnioski wyłącznie drogą elektroniczną - przez portal Empatia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Co zrobić jeśli wolimy złożyć tradycyjny, papierowy wniosek? Na szczęście to będzie wciąż możliwe, trzeba jedynie zaczekać. Wnioski papierowe będą przyjmowane dopiero od 1 kwietnia. Można je wysłać pocztą, lub złożyć osobiście w urzędzie.

- Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021r. - co gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia od pierwszego miesiąca nowego okresu - podkreśla Ministerstwo Rodziny.

Jeśli kompletny wniosek złożono między 1 maja a 31 maja, ustalenie prawa do 500+ zapadnie najpóźniej 31 lipca. Wnioski złożone od 1 czerwca do 30 czerwca na decyzję będą musiały zaczekać najpóźniej do 31 sierpnia. Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca 2021 r.), świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Ministerstwo podkreśla, że tlyko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje wypłacenie świadczenia z wyrównaniem od 1 czerwca.

Rządowe pieniądze większe dla gmin rządzonych przez PiS? Ważny raport

Sonda
Czy wypłata świadczenia 500 plus powinna być uzależniona od tego, czy pobierający poddają się szczepieniu przeciwko Covid-19?

500+ w 2021 r. Kiedy wypłacą pieniądze?

 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 lipca do 31 lipca 2021 r., przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.,
 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 października 2021r.,
 • w przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

Jak złożyć wniosek o 500+ przez bank?

Nowe 500 plus złożyć można na dwa sposoby. Droga tradycyjna, tzw. „papierowa” to wniosek złożony do placówki obsługującej 500 plus w naszym mieście, takiej jak urząd dzielnicy czy lokalny ośrodek pomocy społecznej. Złożenie wniosku o 500+ przez internet możliwe jest na kilka sposobów. Wygodną metodą jest skorzystanie z narzędzi bankowości internetowej.

Wniosek można złożyć bezpośrednio z platform takich banków jak:

 • PKO Bank Polski
 • Bank Pekao S.A.
 • Santander Bank Polska
 • mBank
 • ING Bank Śląski
 • Alior Bank
 • T-Mobile Usługi Bankowe
 • Banki Spółdzielcze z grupy BPS
 • Raiffeisen Bank Polska S.A.
 • Bank Pocztowy SA
 • Credit Agricole
 • Banki Spółdzielcze SGB
 • SGB-Bank S.A.
 • Euro Bank S.A.
 • Bank Millennium
 • Getin Bank
 • Nest Bank
 • BGŻ BNP Paribas
 • Bank BPS S.A.

- Rolą banku jest umożliwienie złożenia wniosku. Nie będzie on weryfikował danych, ani prowadził dalszych działań w zakresie obsługi wniosków. Weryfikacja wniosku i decyzja o przyznaniu świadczenia wychowawczego to zadanie gminy, do której wniosek został złożony - przypomina Ministerstwo Rodziny.

Przykładowo, klienci PKO oraz Inteligo, którzy ubiegają się o świadczenie wychowawcze, mają możliwość skorzystania z serwisu iPKO. Za pośrednictwem serwisu transakcyjnego wypełnią wymagane pola w formularzu, przy czym częściowo zrobi to za nich system. Jeżeli będzie wymagane dodanie odpowiednich załączników, również zrobią to online. Podane przez rodziców czy opiekunów dane zostaną przekazane do systemu administracji publicznej emp@tia.

Dramat wielu polskich rodzin! Rząd robi cięcia w 500+ ?

500+: Jak złożyć wniosek w przez ePuap i Emp@tia?

Wniosek o świadczenia z programu „Rodzina 500 plus” można złożyć przez stronę empatia.mrpips.gov.pl.

- Emp@tia to nowy kanał komunikacji obywateli z administracją publiczną. System umożliwia składanie wniosków przez internet m.in. o: przyznanie pomocy społecznej, zasiłek rodzinny i dodatki do niego, becikowe, zasiłek pielęgnacyjny - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny.

Wnioski można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl po zalogowaniu się do profilu ePuap. Są one dostępne w zakładce „eWnioski".

Złożenie wniosku przez ePuap

Jeżeli posiadasz już niezbędne dane, postępuj zgodnie z instrukcją.

1. Zaloguj się na stronie epuap.gov.pl.

2. W zakładce „Katalog spraw" kliknij w „Rodzina 500+" lub ikonę programu, a następnie wybierz „Wniosek Rodzina 500+".Uwaga: wniosek możesz również znaleźć przez wyszukiwarkę, ale tylko wówczas, jeżeli wpiszesz dokładnie frazę „Wniosek Rodzina 500+". Formularz wybierzesz także przez alfabetyczną listę spraw. Nie polecamy tej opcji, ponieważ jest mało wygodna.

3. Kliknij w granatowo-niebieski przycisk z napisem „Załatw sprawę".

4. Wypełnij wniosek, ewentualnie dodaj załączniki.Uwaga: nie musisz załączać odpisu aktu urodzenia.

5. Kliknij w przycisk „Podpisz", żeby poświadczyć swoją tożsamość profilem zaufanymlub certyfikatem kwalifikowanym.

6. Wybierz opcję „Podpisz profilem zaufanym".

500+ złożenie wniosku przez PUE ZUS

PUE udostępnia on-line dane zapisane na kontach w ZUS, daje możliwość łatwego generowania i przesyłania drogą elektroniczną dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz różnego typu pism i wniosków. Wniosek elektroniczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba posiadająca profil PUE, po zalogowaniu, może wypełnić i wysłać wniosek.

- Aby złożyć wniosek zaloguj się na swoim profilu na PUE. Aby zalogować się na swój profil na PUE, na stronie internetowej ZUS wybierz sposób logowania. Na PUE można logować się za pomocą loginu i hasła. Możesz również logować się przy użyciu profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego (certyfikatu) lub przez bankowość elektroniczną - podpowiada ZUS.

Wnioski możesz wypełnić w sekcji Ubezpieczonego lub Świadczeniobiorcy. Wniosek o świadczenie z programu „Rodzina 500+" znajdziesz w zakładce "Rodzina 500+"-> Utwórz nowy wniosek w MENU po lewej stronie. Po wypełnieniu wniosku zapisz go a następnie wyślij.

Wniosek na PUE można podpisać jednym z trzech sposobów:

 1. kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 2. profilem zaufanym ePUAP,
 3. profilem PUE.

 - Dalsze postępowanie realizuje w formie pisemnej urząd, który zajmie się Twoją sprawą, co oznacza, że ewentualny kontakt z Tobą w sprawie wniosku nie będzie odbywał się za pośrednictwem PUE ZUS - podkreśla ZUS.

Najnowsze

Materiał sponsorowany