Puszki z tlenem, tlen

i

Autor: Getty Images Puszki z tlenem, tlen

Są problemy z dostawami tlenu do szpitali? UOKIK bada sprawę

2020-11-12 14:51

Zachorowalność na COVID – 19 rośnie w zastraszającym. Wraz z nią rośnie też zapotrzebowanie na tlen medyczny, który jest ratunkiem dla ciężko przechodzących infekcje koronawirusem. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające. Ma ono na celu sprawdzić rynek dostaw tlenu do szpitali i zbadać, czy przypadkiem nie dochodzi na nim do praktyk ograniczających konkurencję.

Zachorowalność na COVID – 19 lawinowo rośnie. Wraz z nią rośnie też zapotrzebowanie na tlen medyczny, który jest ratunkiem dla ciężko przechodzących infekcje koronawirusem. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające. Ma ono na celu sprawdzić rynek dostaw tlenu do szpitali i zbadać, czy przypadkiem nie dochodzi na nim do praktyk ograniczających konkurencję.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny otrzymał sygnały o tym, że istnieją problemy z dostawami tlenu do szpitali w niektórych regionach Polski. Czterech największych graczy, tj. Linde, Air Products, Messer oraz Air Liquide posiada na rynku obrotu gazami medycznymi udział wynoszący ponad 90%. W ramach zawartych umów, w niektórych szpitalach dostawca tlenu może utrudniać dostęp do infrastruktury przyszpitalnej innym podmiotom. Nieprawidłowości więc mogą przejawiać się i pod postacią nadużywania pozycji dominującej, i podczas zawierania niedozwolonych porozumień. Kara, którą takiej sytuacji może nałożyć UOKiK jest dotkliwa. To aż 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy za każdą z praktyk.

- We wszczętym postępowaniu przyjrzymy się całemu rynkowi dostaw gazów medycznych, w szczególności tlenu, do szpitali i innych placówek medycznych. (...) Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której jakikolwiek podmiot na tym rynku nadużywałby pozycji dominującej bądź stosował niedozwolone praktyki w celu ograniczenia konkurentom dostarczającym tlen dostępu do szpitali – powiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. I zapewnił, że wobec podmiotów, które wykorzystując trudną sytuację łamią prawo antymonopolowe podejmie działania zgodnie z wszelkimi dostępnymi nam prawnie mechanizmami

Budowa szpitala tymczasowego we Wrocławiu

Dyrektorzy i pracownicy szpitali mogą zgłaszać urzędowi przypadki łamania prawa antymonopolowego także anonimowo za pomocą programu sygnalista - https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/.

Najnowsze