Sanatoria otwarte dla emerytów

i

Autor: Shutterstock Sanatoria otwarte dla emerytów

Sanatoria 2020: Czym są krioterapia, kinezyterapia i biobtron? [NOWA LISTA ZABIEGÓW]

2020-08-12 18:19

Chcesz zadbać o zdrowie? Wyjedź do uzdrowiska. Dzięki terapii zdrojowej wrócą ci siły, energia do działania i wigor. Podpowiadamy, z jakich zabiegów można skorzystać podczas pobytu w sanatorium, jak one działają i ile kosztują.

Kąpiel perełkowa: 15-27 zł

Polega na masowaniu zanurzonego w wodzie ciała maleńkimi pęcherzykami powietrza. Pęcherzyki wciskają się w pory skóry, a przenoszone przez nie substancje, np. tlen i olejki eteryczne, są wchłaniane przez krew. Podczas kąpieli perełkowej ukrwienie skóry wzrasta o 115 proc.

  • Przy osłabieniu, zaburzeniach krążenia, przewlekłych schorzeniach narządu ruchu oraz otyłości.

Kąpiel czterokomorowa: 15 -20 zł

To zabieg elektro-leczniczy, w którym kończyny górne i dolne zanurzone w wanienkach z ciepłą wodą są poddawane działaniu prądu stałego. Kąpiel umożliwia prowadzenie dwóch różnego rodzaju zabiegów z zakresu hydroterapii: kąpieli naprzemiennych (ciepła/zimna woda) dla części ciała zanurzonych w komorach wanny i kąpieli wodno-elektrycznej. Pierwszy z nich na przemian rozluźnia i obkurcza naczynia krwionośne. Drugi pomaga np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

  • W chorobach krążenia obwodowego, zwichnięciach i urazach ścięgien, przy nerwobólach oraz niedowładach.

Krioterapia: 10-125 zł

Leczenie zimnem. Może być miejscowa lub ogólna – w kriokomorze, gdzie panuje temperatura nawet minus 160 st. C, Leczenie zimnem zmniejsza ból, obrzęki, eliminuje stan zapalny. Usprawnia pojedyncze stawy, likwiduje przykurcze i napięcia mięśni, a także likwiduje nerwobóle.

  • W chorobach reumatycznych oraz zwyrodnieniowych, leczenie nerwu kulszowego.

Kinezyterapia: 12-20 zł

Leczenie ruchem – ma przywrócić jak najlepszą sprawność fizyczną, jaka jest możliwa w określonej chorobie. Wysiłek podczas gimnastyki zwiększa zakres ruchu w stawach. Ćwiczenia ogólne i specjalne działają na określone grupy mięśni lub ogólnie usprawniają układ ruchowy.

  • Przy bólach kręgosłupa, chorobach reumatoidalnych, po zawale serca i udarze mózgu.

Bioptron: 10-12 zł

Terapia światłem specjalnej lampy świecącej światłem spolaryzowanym, czyli działającym w określonym kierunku. Sprawdza się m.in. w leczeniu trudno gojących się ran i zmian skórnych, urazów kości i stawów, dyskopatii oraz w schorzeniach laryngologicznych.

  • W leczeniu chorób reumatycznych, przewlekłych owrzodzeń, w przewlekłym zapaleniu zatok.

Laseroterapia 15-30 zł

Promienie lasera działają na organizm przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Pomaga w schorzeniach stawów oraz układu kostno-mięśniowego (bóle i stany pourazowe, reumatyzm, zwyrodnienia stawów).

  • Przy bólach kręgosłupa, obrzękach, owrzodzeniach, trudno gojących się ranach i bliznach.

Magnetoterapia: 12-18 zł

Wykonywana za pomocą urządzenia wytwarzającego pulsujące pole magnetyczne o niewielkiej częstotliwości. Pobudzone w ten sposób do działania komórki efektywniej wykorzystują tlen. Zabieg rozluźnia i zapobiega stanom zapalnym.

  • Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i rozluźnia napięte mięśnie.

Galwanizacja:10-15 zł

Zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie prądu stałego przez części ciała poddane leczeniu. W zależności od rodzaju użytego leku uzyskuje się np. poprawę unerwienia, zmniejszenie bólu, zwiększenie uwapnienia.

  • W nerwobólach, w zespołach bólowych chorób zwyrodnieniowych, zaburzeniach krążenia obwodowego.

Ultradźwięki: 12-20 zl

Podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwościach znajdujących się dużo powyżej górnej granicy słuchu człowieka. Ultradźwięki działają na tkanki mechanicznie, przez „mikromasaż”, ale wpływają również na biochemię tkanek, prowadząc do ich lepszego
utleniania.

  • Działają przeciwbólowo, zmniejszają napięcie mięśniowe, rozszerzają naczynia krwionośne i hamują procesy zapalne.

Prądy TENS: 12-20 zł

Przezskórna elektryczna stymulacja nerwów, powodująca relaksację mięśni szkieletowych. Działa przeciwbólowo poprzez stymulację wydzielania endorfin zwanych „hormonami szczęścia”. Podczas zabiegu pacjent pozostaje pod stałą kontrolą terapeuty, a technika zabiegu zależy od umiejscowienia zmian chorobowych.

  • Zabieg uśmierza bóle mięśni, bóle pourazowe i nerwobóle, pobudza mięśnie szkieletowe.

Inhalacje solankowe i lecznicze: 10-15 zł

Wykonuje się je z użyciem aparatu do inhalacji. Chory wdycha z powietrzem aerozol, co sprzyja leczeniu dychawicy oskrzelowej i nieżytu oskrzeli.

  • Przy chorobach nosa i zatok, gardła, krtani, oskrzeli i płuc.

Zabiegi borowinowe: 15-40

Okłady i kąpiele w borowinie przynoszą ulgę, wspomagają leczenie stanów zapalnych narządów ruchu – tkanek miękkich, kości i stawów – także chorób reumatycznych, działają rozgrzewająco i zmniejszają obrzęki. Borowina pomaga w chorobach układu nerwowego (rwie kulszowej, porażeniach, uszkodzeniach nerwów obwodowych).

  • Przy urazach stawów, mięśni i kości oraz przy miażdżycowym zwężeniu naczyń.

 Procedury bezpieczeństwa podczas zabiegów leczniczych

  1. zabiegi są wyznaczane na konkretną godzinę, której należy ściśle przestrzegać
  2. przed wejściem na zabiegi należy zdezynfekować ręce lub założyć rękawiczki jednorazowe
  3. większość zabiegów sanatoryjnych prowadzona jest indywidualnie
  4. zajęcia grupowe dostoswane są do ilości kuracjuszy w celu zapewnienia obowiązujących zasad dystansu społecznego
  5. ćwiczenia w grupach prowadzone są najczęściej na wolnym powietrzu. W przypadku ćwiczeń na sali czy basenie musi być zachowany bezpieczny dystans
  6. sprzęt rehabilitacyjny, gabinety są regularnie dezynfekowane
  7. osoba z temperaturą, kaszlem, katarem czy innymi objawami mogącymi wskazywać na zakażenie Covid, zostanie odizolowana w specjalnym pokoju i nie będzie mogła korzystać z terapii aż do wyniku testu

Uwaga! O samym rodzaju zabiegów decyduje lekarz z sanatorium. To on określa, jakie zabiegi  są nam potrzebne i w jaki sposób je przeprowadzić.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze