Po zdrowie do sanatorium

i

Autor: Shutterstock

Sanatoria 2020: Kto może skorzystać z uzdrowiska? [ZASADY PO KORONAWIRUSIE]

Chcesz podreperować zdrowie, a jednocześnie zrelaksować się, odciąć od codziennych problemów i skorzystać z dobrodziejstw miejscowego klimatu? Jedź do sanatorium! Od 15 czerwca ponownie zaczęto przyjmować kuracjuszy. Po okresie zawieszenia sanatoria wznowiły działalność leczniczą i rehabilitacyjną. Od 15 czerwca, pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe mogą je rozpocząć lub też kontynuować, w przypadku, gdy byli zmuszeni je przerwać z powodu pandemii.

Z leczenia uzdrowiskowego, w ramach skierowania NFZ, może skorzystać każdy ubezpieczony. Kuracjusz może leczyć się: w szpitalu uzdrowiskowym, sanatorium lub ambulatoryjnie. To, do jakiej placówki otrzyma skierowanie, zależy od rodzaju schorzenia. Przed wyjazdem do uzdrowiska konieczne będzie badanie na obecność korona wirusa. Test trzeba zrobić nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia pobytu w sanatorium. Gdzie wykonać takie badanie i w jakich godzinach pacjenta poinformuje właściwy oddział wojewódzki NFZ. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Test finansuje NFZ.

 Uzdrowiskowe leczenie szpitalne

Z tej formy kuracji mogą skorzystać pacjenci po leczeniu szpitalnym. Odbywa się ona w ramach zwolnienia lekarskiego. Skierowanie na tego typu leczenie wystawia lekarz szpitala, w którym się leczyłeś. Powinno się ono odbyć w ciągu sześciu miesięcy od daty wypisania z oddziału szpitala lub kliniki. Okres ten może być przedłużony, jeżeli wymaga tego twój stan zdrowia.

W czasie turnusu, który trwa 21 dni, przysługują ci co najmniej 3 zabiegi, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, przez 6 dni w tygodniu.

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji trwa 28 dni i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego. Skierowanie wystawia lekarz ze specjalistycznej poradni ortopedycznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej lub reumatologicznej bądź lekarz z odpowiedniego oddziału szpitalnego. W trakcie turnusu przysługuje ci nie mniej niż 4 zabiegi dziennie, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, przez 6 dni w tygodniu.

Ważne! Leczenie w szpitalu uzdrowiskowym jest bezpłatne (zakwaterowanie, wyżywienie, zalecone zabiegi i leki). Pacjent ponosi jedynie koszty przejazdu do miejsca kuracji i z powrotem. Podczas pobytu ma zapewnioną całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską.

 Uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne

Sanatorium przeznaczone jest dla osób przewlekle chorych, ale o mniej nasilonych dolegliwościach. Trwa 28 dni i odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego. Leczenie jest bezpłatne. W ramach kuracji masz zapewnioną opiekę lekarską i trzy zabiegi, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, przez 6 dni w tygodniu. Możesz skorzystać z dodatkowych zabiegów, ale płacisz za nie samodzielnie. Z własnej kieszeni musisz też pokryć częściowo koszty wyżywienia i zakwaterowania. Ich wysokość jest uzależniona od standardu pokoju, a także od terminu wyjazdu. Na własną rękę musisz także sfinansować dojazd do sanatorium i z powrotem.

Uzdrowiskowa rehabilitacja w sanatorium

Pobyt w sanatorium na rehabilitacji trwa 28 dni, odbywa się w ramach urlopu wypoczynkowego i też jest częściowo odpłatny. Będziesz musiał częściowo zapłacić za wyżywienie i zakwaterowanie – wysokość zależy od standardu pokoju i sezonu. Nie pokrywasz natomiast kosztów zabiegów i opieki medycznej. W ramach rehabilitacji przysługują ci co najmniej cztery zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym jeden zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych, przez 6 dni w tygodniu.

 Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne

Możesz również skorzystać z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego. Jeśli zdecydujesz się na taką formę leczenia, musisz na to poświęcić urlop wypoczynkowy. Natomiast to ty decydujesz gdzie i kiedy podejmiesz leczenie. Jedziesz do wybranego uzdrowiska, a za pobyt płacisz sam. Na własną rękę organizujesz wyżywienie i zakwaterowanie, natomiast NFZ płaci za zabiegi zlecone przez lekarza i za opiekę medyczną w wyznaczonej przychodni rehabilitacyjnej. Skierowanie jest traktowane tak samo jak w przypadku lecznictwa stacjonarnego – potwierdza je NFZ. Masz prawo do trzech bezpłatnych zabiegów dziennie w ciągu 6 lub 18 dni zabiegowych w dowolnym zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, który ma podpisany kontrakt z NFZ.

 Wyjeżdżając do sanatorium, zabierz:

  • maseczki lub przyłbicę oraz rękawiczki jednorazowe i środek dezynfekujący
  • skierowanie na leczenie uzdrowiskowe,
  • dowód tożsamości, aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego,
  • dokumentację medyczną np. karty informacyjne ze szpitala, zdjęcia rentgenowskie, wyniki badań itp.,
  • leki, które stale przyjmujesz,
  • strój sportowy, strój kąpielowy i czepek, klapki na basen, obuwie sportowe,
  • rzeczy osobiste – bieliznę, odzież, środki higieniczne.

Pamiętaj o pieniądzach!

Wyjazd do sanatorium wiąże się z dodatkowymi opłatami, do których zalicza się m.in. opłata klimatyczna czy dodatkowe zabiegi, których nie obejmuje pakiet leczniczy.

O tym pamiętaj

Uwaga! Osoby, które musiały, ze względu na rozprzestrzeniania się koronawirusa, przerwać leczenie uzdrowiskowe po 15 marca, ale nie trwało ono dłużej niż 15 dni, będą mogły, na podstawie dotychczasowego skierowania, kontynuować je. Zasady tutaj pozostają takie same, ale pobyt jest skrócony o liczbę wykorzystanych już dni. Pensjonariusz musi też wyjechać do sanatorium w takim wypadku do 30 września. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze