Rewolucja w mieszkalnictwie! Nowy obowiązek dla deweloperów i limity wydatków na budownictwo

2025-07-10 9:16

Nowelizacja ustawy deweloperskiej, przegłosowana w Sejmie, to rewolucja w ochronie praw nabywców mieszkań i domów! Koniec z lukami prawnymi – teraz deweloperzy będą odpowiadać za wady niezależnie od rodzaju umowy. Sprawdź, co to oznacza dla Ciebie!

Sejm zatwierdził zmiany o jawności cen mieszkań

i

Autor: Shutterstock (2)

Sejm zaostrza przepisy deweloperskie

W środę, 9 lipca 2025 roku, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego, która ma na celu wzmocnienie pozycji osób kupujących mieszkania i domy od deweloperów. Kluczową zmianą jest objęcie rękojmią deweloperów za wady nieruchomości, niezależnie od tego, czy nieruchomość została nabyta na podstawie umowy deweloperskiej, czy innej umowy. Za przyjęciem nowelizacji głosowało aż 434 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Co to oznacza dla kupujących?

Nowe przepisy przyznają nabywcom lokali mieszkalnych prawo do zgłaszania deweloperowi wad w ramach rękojmi, nawet jeśli umowa między stronami miała charakter umowy deweloperskiej. To przełom, który eliminuje dotychczasową lukę prawną.

Umowa deweloperska to akt notarialny, który reguluje przeniesienie na nabywcę prawa własności lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym po zakończeniu tzw. przedsięwzięcia deweloperskiego. Dotychczas, osoby nabywające nieruchomość na podstawie takiej umowy były w gorszej sytuacji prawnej niż te, które kupowały nieruchomość bezpośrednio.

Nowelizacja została zgłoszona przez posłów Polski 2050. Jak argumentowano, celem ustawy jest usunięcie „obecnie istniejącej luki dotyczącej tej kwestii, przyznając nabywcy możliwość zgłaszania deweloperowi wad w ramach rękojmi w przypadku umów deweloperskich albo innej umowy (...), a zatem do umów niebędących umowami sprzedaży, już po przeniesieniu własności w wyniku zawarcia takich umów. Proponowana zmiana przewiduje więc rozszerzenie ochrony na pozostałe typy umów”.

Dotychczasowa luka prawna – co się zmienia?

W dotychczasowym stanie prawnym, nabywca lokalu, na którego własność jest przenoszona na skutek wcześniej zawartej umowy deweloperskiej lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności zawartej z deweloperem, znajdował się w gorszej sytuacji niż nabywca, który kupił nieruchomość bezpośrednio. W przepisach bowiem brakowało odesłania do przepisów Kodeksu cywilnego o rękojmi. Teraz ta niesprawiedliwość zostanie naprawiona!

Rękojmia to odpowiedzialność sprzedawcy (w tym przypadku dewelopera) za wady fizyczne lub prawne sprzedanej rzeczy (mieszkania, domu). Dzięki rękojmi, kupujący ma prawo żądać usunięcia wad, obniżenia ceny, a nawet odstąpienia od umowy, jeśli wada jest istotna. Rozszerzenie rękojmi na umowy deweloperskie to ogromne wzmocnienie praw nabywców.

Po uchwaleniu przez Sejm, ustawa trafi teraz do Senatu. Jeśli Senat nie wniesie poprawek, ustawa trafi do podpisu Prezydenta i zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie określonego czasu od publikacji.

Limit wydatków na mieszkalnictwo

Dodatkowo Sejm znowelizował w środę ustawę podwyższającą limit wydatków budżetu państwa na budownictwo społeczne. Do 2030 r. Fundusz Dopłat będzie mógł być zasilony kwotą 10 mld zł, co pozwoli m.in. przywrócić do użytkowania do 75 tys. gminnych pustostanów. Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 234 posłów, 181 było przeciw, 23 wstrzymało się od głosu. Zwiększenie limitów wydatków budżetowych na realizację programu BSK ma umożliwić zwiększenie skali inwestycji w remonty gminnych pustostanów, których wg Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. jest ponad 113 tys. Zdaniem resortu rozwoju do 2030 r. do użytkowania będzie mogło zostać przywróconych 75 tys. lokali. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Super Biznes SE Google News
WIELKI QUIZ. Waloryzacja, inflacja, monopol. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!
Pytanie 1 z 15
Co to jest PKB?
QUIZ PRL. Waloryzacja, inflacja, deflacja. Ekonomiczny quiz, który sprawdzi, czy jesteś bogaty w wiedzę!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki