Ważne słowa

Sejm zadecydował w sprawie 14. emerytury. Czy nadal będzie wypłacana?

2023-05-25 8:18

14. emerytura z pewnością pomaga wielu seniorom dopiąć budżet. Czy jednak będzie nadal wypłacana tak jak do tej pory? W środę 24 maja Sejm podjął w tej sprawie decyzję, a głos zabrała minister rodziny i pomocy społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura 2023. Kiedy wypłaty czternastej emerytury?

Sejm zajął się pierwszym czytaniem czytanie rządowego projektu ustawy o 14. emeryturze. Posłowie Konfederacji złożyli wniosek o odrzucenie projektu, jednak inni politycy się nie zgodzili. W praktyce oznacza to, że projekt dotyczący dodatkowego świadczenia dla seniorów i rencistów trafi do dalszych prac sejmowych.

Minister rodziny i pomocy społecznej Marlena Maląg oznajmiła zaś, że 14. emerytura będzie stałym świadczeniem wypłacanym ok. 8,3 mln emerytów i rencistów. Dodała, że koszt świadczeń wyniesie blisko 12 mld zł.

- Z pełną odpowiedzialnością prosimy państwa zarówno z PiS, jak i opozycji, o poparcie tej ustawy, bo ona przede wszystkim wspiera politykę senioralną opartą na wsparciu drugiego człowieka w ramach solidarności międzypokoleniowej – mówiła w Sejmie szefowa MRiPS.

Marlena Maląg opowiedziała także o przewidywaniach dotyczących dodatkowej emerytury. Miałyby być wypłacane każdego roku, bez konieczności składania wniosku, w wysokości co najmniej minimalnej emerytury. – Rada Ministrów w rozporządzeniu będzie podejmowała decyzję, że może to być świadczenie ewentualnie wyższe, jeżeli nastąpiłaby taka sytuacja w kraju, że należałoby te osoby wesprzeć - mówiła minister.

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze