Dramat seniorów

14. emerytura nie dla wszystkich?! Przez ten szczegół seniorzy będą tracić pieniądze!

2023-05-22 6:46

Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu 14. emerytury jako świadczenie stałe. Jednak wszystko wskazuje na to, że PiS nie dotrzyma obietnicy podniesienia limitu emerytury lub renty uprawniającego do czternastki. Co więcej, 14. emerytura będzie najprawdopodobniej z roku na rok przyznawana coraz mniejszej grupie seniorów.

14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Ale jest też zła wiadomość dla emerytów

Jest ważna decyzja Rady Ministrów. 14. emerytura ma zostać wprowadzona jako świadczenie stałe. Do tej pory czternastki były zależne od corocznej decyzji rządu, który to musiał oszacować budżet i stwierdzić, czy wystarczy pieniędzy do obsługi świadczenia. Zgodnie z założeniami rządzących czternastka ma być gwarantowana ustawowo.

W założeniu 14. emerytura jest świadczeniem dla najbiedniejszych seniorów, bo powyżej pewnego progu świadczenie nie jest wypłacane. Politycy długo unikali odpowiedzi na to, czy próg uprawniający do czternastki zostanie podniesiony. Wygląda jednak na to, że zostanie na takim samym poziomie jak do tej pory, a to oznacza niższe świadczenia!

Czternastka nie dla wszystkich emerytów? Świadczenie będzie coraz mniejsze

Jak podaje "Fakt" program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości zakładał stawkę 120 proc. średniej emerytury za dany rok jako podstawa do wyliczenia czternastki. Dziennik zaznacza jednak, że w założeniach ustawy wprowadzającej czternastą emeryturę na stałe znalazł się stały próg wysokości 2900 zł, czyli średniej emerytury z 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE: 14. emerytura co roku! Rewolucyjna zmiana dla wszystkich seniorów!

Krótko mówiąc, seniorzy którzy zarabiają brutto do 2900 zł brutto otrzymają czternastkę pełnej wysokości. Jednak powyżej tego progu świadczenie będzie pomniejszane według zasady "złotówka za złotówkę".

Tym samym czternastka w 2023 roku będzie niższa dla części seniorów oraz obejmie mniejszą grupę świadczeniobiorców. Prezes ZUS Gertruda Uścińska stwierdziła, że średnia emerytura w 2023 roku może wynieść nawet 3304 zł. Tym samym senior, który zarabiał 2900 zł brutto mógł otrzymać do tej pory pełną czternastkę, a w 2023 roku będzie ona niższa o ok. 400 zł!

Ponadto obiecane przez PiS 120 proc. średniej emerytury w 2023 roku wyniosłoby ok. 3965 zł, czyli ponad 1000 zł więcej 2900 zł wpisane do ustawy.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski
Sonda
Czy 14. emerytura powinna być wypłacana w elastycznych terminach?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze