SENIORZE, nie bój się internetu!

2020-03-30 17:42
SENIORZE, nie bój się internetu!
Autor: Shutterstock

Dbając o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, lepiej w najbliższych dniach zostać w domu. To nie musi być stracony czas. Znamy sposób, by bez wychodzenia spotkać się z bliskimi, czy załatwić ważne sprawy. Wyposażeni w komputer lub tablet, a nawet smartfon z podłączeniem do internetu możemy niemal wszystko!

Najbardziej doskwiera nam samotność, której nie udaje się odpędzić nawet rozmową telefoniczną. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne nie możemy się wzajemnie odwiedzać, zwłaszcza nie powinni się kontaktować dziadkowie z wnukami. Tymczasem my tak bardzo chcielibyśmy ich zobaczyć! No właśnie… nic prostszego!

Internet skraca odległości

Niezależnie od tego, czy mamy w domu komputer czy też smartfon z dostępem do internetu, możemy prowadzić video rozmowy. I to nie tylko wtedy, gdy dzieli nas epidemia. Także wtedy, gdy bliscy np. mieszkają za granicą. W dodatku takie rozmowy najczęściej nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Potrzebne są oczywiście odpowiednie programy tzw. komunikatory, dzięki którym będziemy prowadzić tego typu rozmowy. Na rynku jest ich całkiem sporo. To np. Skype, Messenger, WhatsApp. Od nas zależy, który wybierzemy. Najlepiej podpytać dzieci lub wnuki. Później trzeba sobie taki komunikator wyszukać w sklepie z aplikacjami, który znajdziesz w swoim smartfonie. Zwykle są bezpłatne! I już możemy ujrzeć uśmiechniętą buzię ukochanej wnuczki! Albo zobaczyć jak nasz kilkumiesięczny wnuczek siada sam w łóżeczku. Bliscy prześlą nam zdjęcia zrobione podczas domowej zabawy i nasza samotność szybko zniknie.

Odnówmy stare przyjaźnie

Jest też wiele programów, które pozwolą nam odnowić stare, nawet szkolne przyjaźnie. To fascynujące, że dzięki internetowi można tak łatwo znów przyjaźnić się z kimś, kogo nie widziało się 50 czy 60 lat, kto mieszka w innym mieście lub nawet kraju. To wielka zaleta internetu! A może całkiem niedługo będziemy także mogli spotkać się w realnym świecie? W ten sposób skontaktujemy się też ze stałymi znajomymi, z którymi nie możemy się teraz spotykać z uwagi na krążącego wirusa. Wymienimy się przepisami na ulubione świąteczne ciasto czy poplotkujemy o ostatnich wydarzeniach w naszym ulubionym serialu.

Zakupy? Tylko przez internet!

Przez internet kupimy dosłownie wszystko. Od elektroniki, przez ubrania, po artykuły spożywcze i karmy dla psa lub kota. Nie musimy prosić zabieganych bliskich o pomoc. Wchodzimy na stronę internetową supermarketu i wybieramy potrzebne produkty. Dostaniemy je z wniesieniem do domu i to nawet wtedy, gdy zamówimy zgrzewkę wody, a w naszym bloku nie ma windy. To bardzo przydatne nie tylko w czasie epidemii koronawirusa. Zakupy internetowe pozwolą nam pozostać w domu podczas przeziębienia albo, gdy pogoda nie sprzyja spacerom. Najwygodniej jest zapłacić kartą. Jeśli jej nie macie – o zrobienie zakupów w internecie poproście bliskich. Mogą je zamówić i wskazać Wasz adres jako miejsce dostawy. Pieniądze oddacie im przy okazji. W tym trudnym czasie na pewno chętnie pomogą. W sklepach internetowych możemy znaleźć niemal wszystko, nie tylko artykuły spożywcze. Jeśli szukacie wiosennej garderoby, prezentu dla przyjaciółki, a może ciekawej lektury – wszystko to znajdziecie w sieci.

Bank w smartfonie lub komputerze 

Dzięki internetowi nie musimy także chodzić do banku, ani na pocztę, by zapłacić rachunki. Możemy to załatwić za pośrednictwem bankowości internetowej (to ta w komputerze) lub mobilnej (w smartfonie). Każdy, kto choć odrobinę potrafi poruszać się po internecie, da sobie z tym radę! I już za pomocą kilku kliknięć myszką w komputerze lub ruchów palcem po ekranie smartfona sprawdzimy saldo naszego konta, zrobimy konieczne opłaty czy zapłacimy za zakupy internetowe, albo odłożymy jakąś kwotę na konto oszczędnościowe.

Kolejka w urzędzie? A po co?

Korzystając z internetu możemy załatwić mnóstwo urzędowych spraw siedząc na własnej kanapie i popijając ulubioną kawę czy herbatę. Na początek warto założyć sobie profil zaufany. Nie wiecie, co to takiego? To tzw. środek identyfikacji elektronicznej. Brzmi skomplikowanie, prawda? W praktyce to jednak bardzo proste, a co najważniejsze – bardzo pomocne. Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego. Pozwala on na złożenie – bez wychodzenia z domu – wniosku o dowód osobisty, uzyskania odpisu aktów stanu cywilnego, złożenie odwołania od decyzji administracyjnej, umówienie się na wizytę w placówce ZUS, sprawdzenie swoich zwolnień lekarskich, czy w końcu dostęp do swojego Internetowego Konta Pacjenta. Za pośrednictwem internetu można także złożyć zeznanie podatkowe czy założyć firmę.

Więcej potrzebnych informacji, w tym jak założyć profil zaufany, znajdziemy na stronie kampanii www.gov.pl/epolakpotrafi. – Internet jest świetnym narzędziem dla osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi, czy znajomymi, ale także na realizację tych wszystkich czynności, na które czasami po prostu brakuje siły –mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Chcemy przekonać Polaków, szczególnie tych bardziej dojrzałych, że warto z niego korzystać. Dlatego prowadzimy kampanię „e-Polak potrafi!”, w której pomaga nam m.in. znana dziennikarka Marta Manowska – dodaje minister.

 

Internet jest oknem na świat
Mówi MAREK ZAGÓRSKI, minister cyfryzacji:
Mówi MAREK ZAGÓRSKI, minister cyfryzacji:

Internet, szczególnie dla starszych osób, może być realną pomocą w codziennym życiu. Poza wieloma zaletami takimi, jak ułatwianie załatwiania spraw urzędowych, płacenia rachunków, czy robienia zakupów, sieć pomaga też walczyć z samotnością. Jest oknem na świat.

Więcej potrzebnych informacji znajdziemy na stronie: www.gov.pl/epolakpotrafi

SENIORZE, nie bój się internetu!
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze