Seniorze, nie daj się okraść! Złodzieje nie śpią

2018-01-21 13:00

Na skutek nieuczciwych praktyk przestępczych seniorzy tracą oszczędności lub zmagają się z wyjaśnianiem kredytu, którego nie zaciągali. Spośród 6,4 mln osób, będących w wieku 65 lat i ponad 10 proc. przyznało, że padło ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy przez oszustów – informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Na podstawie statystyk policyjnych oraz doniesień medialnych, można zauważyć znaczny wzrost liczby wyłudzeń, których ofiarami są osoby starsze. Na skutek tych działań seniorzy tracą oszczędności, a często zostają pozbawieni także bieżących środków do życia. Osoby starsze są w większym stopniu narażone na działania ze strony przestępców nie tylko dlatego, że są często samotne czy schorowane, lecz także ze względu na ludzką dobroć i chęć wsparcia najbliższych. Potwierdzają to badania opinii, z których wynika, że około 40% emerytów pomaga finansowo swojej rodzinie, będąc w większości inicjatorami tej pomocy.

Sprawdź także: Premier Morawiecki odwiedził seniorów w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

500 tys. złotych skradzionych „na wnuczka"
Ze statystyk policyjnych za cały 2016 r. wynika, że suma strat materialnych w przestępstwie metodą tzw. „na wnuczka", wyniosła 500 tys. zł. Znany z przekazów medialnych sposób działania złodziei, polegający na podszywaniu się pod brata, krewnego, znajomego, a nawet policjanta, to tylko jeden z wielu mechanizmów oszustwa czy metod perswazji, stosowanych przez naciągaczy. Według danych Policji, przestępcy każdego dnia przynajmniej 5 razy dziennie dokonują prób oszukania osoby starszej, celem wyłudzenia od niej pieniędzy.

Raty lub pożyczka na cudze konto
Istotnym zagrożeniem dla seniorów może być także zgubienie lub kradzież dowodu osobistego. Jeśli dane takie jak: imię i nazwisko, data i miejsca urodzenia, adres, seria i numer dowodu osobistego, znajdą się w niepowołanych rękach, mogą stać się furtką m.in do wyłudzenia kredytów czy pożyczek. Dlatego należy zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji.

Czytaj też: Program Senior Plus 2018. Jakie zmiany dla osób starszych?

– Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości, jednak czasem, mimo podjętych środków ostrożności, zdarza się, że padniemy ofiarą kradzieży lub po prostu zgubimy dokument. W przypadku zagubienia dokumentu lub podejrzenia, że ktoś mógł go zeskanować bez naszej wiedzy, pierwszym ważnym krokiem jest jak najszybsze wyłączenie do z obiegu, tzw. zastrzeżenie dokumentu – wskazuje Alina Stahl z BIK.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jak radzi w komunikacie BIK, pomocne w takiej sytuacji może być konto na www.bik.pl. Osoba, która je założy i zweryfikuje swoją tożsamość w przypadku utraty zarejestrowanego dokumentu, jednym kliknięciem może zastrzec dowód. W kilka minut dowód zostanie wyłączony z obiegu, a informacja dotrze do wszystkich banków w Polsce, Poczty oraz operatorów telefonii komórkowej.

Zobacz również: Seniorzy zadłużają się na potęgę przez biedę i samotność

Bezpłatne konto na bik.pl to także dostęp do narzędzia chroniącego przed wyłudzeniem kredytu – Alertu BIK. To sygnał ostrzegawcze, wysyłane w formie smsa lub e-maila, które zapewniają ochronę przez cały rok, działają 24/h, 7 dni w tygodniu. Jeśli ktoś jest w trakcie pozyskania nowego kredytu, wówczas powiadomienie sms lub e-mail jest potwierdzeniem, że instytucja finansowa analizuje jego wniosek kredytowy. Jeśli nie wnioskuje o nowy kredyt, wówczas Alert może świadczyć o próbie wyłudzenia kredytu na jego dane osobowe. Dzięki informacji z Alertu możemy szybko zareagować i zapobiec wyłudzeniu.

Źródło: BIK

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze