E-PIT dostępny dla przedsiębiorców od 15 lutego 2024 r.
Od 15 lutego 2024 r. możesz rozliczyć w Twój e-PIT przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej – to enigmatyczne zdanie na stronie gov.pl zawiera informację o podatkowej nowości dla ułatwienia.
Do pewnego momentu jedynie podatnicy pracujący dla pracodawcy mogli liczyć na wypełnienie elektronicznego PIT-u przez urząd skarbowy, a przedsiębiorcy musieli radzić sobie sami.
Obecnie, podatkowy e-przywilej rozszerzono na przedsiębiorców. Jednak posiadacze własnych biznesów muszą w pewnych przypadkach uzupełnić część danych, bez których rozliczenie PIT-u jest niemożliwe.
Jak zalogować się do deklaracji przygotowanej przez urząd, aby wypełnić e-PIT?
Profil zaufany, mObywatel, e-dowód i bankowość elektroniczna dają opcję na zalogowanie się do deklaracji wypełnionej przez urząd skarbowy i uniknięcie konieczności wypełniania formularzy papierowych. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i pracujących na „zwykłym’ etacie.
E-PIT zamiast papierowego PIT-u. Na co zwrócić uwagę?
Urząd skarbowy uzupełni jedynie te dane, którymi dysponuje. Przedsiębiorcy, którzy zalogują się do e-PIT, muszą przede wszystkim uzupełnić przychody i koszty uzyskania przychodów, gdyż skarbówka może nie mieć w tym zakresie wszystkich danych. Urząd wypełni np. przychody z umowy o pracę (przy założeniu działalności gospodarczej i pracy na etacie jednocześnie), w tym zakresie skarbówka posiada wszelkie dane.
Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracujący na etacie lub pobierający świadczenia ZUS, muszą sami dać sobie szansę na obniżenie podatku lub uzyskanie zwrotu podatku. Należy we własnym zakresie zadbać o wpisanie do PIT-u oraz udokumentowanie ulg podatkowych.
Najpowszechniej stosowane ulgi w PIT to ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna, ulga rehabilitacyjna, ulga na internet, ulga dla honorowych krwiodawców, ulga dla rodzin 4+ oraz ulga dla pracujących seniorów.