PIT

i

Autor: Shutterstock

Rozliczenie PIT

Skarbówka nie każdemu przygotuje PIT 2024. Kto musi zrobić to samodzielnie?

2024-02-27 7:21

W 2024 roku przedsiębiorcy otrzymają dostęp do wstępnie wypełnionych e-PIT-ów, które będą oferowane przez Krajową Administrację Skarbową, co ma ułatwić proces rozliczeń podatkowych. Mimo że konieczne będzie ręczne uzupełnienie niektórych informacji, system umożliwi akceptację danych już wprowadzonych przez KAS. Jak prawidłowo skompletować dane w łatwiejszym e-PIT?

E-PIT dostępny dla przedsiębiorców od 15 lutego 2024 r.

Od 15 lutego 2024 r. możesz rozliczyć w Twój e-PIT przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej – to enigmatyczne zdanie na stronie gov.pl zawiera informację o podatkowej nowości dla ułatwienia.

Do pewnego momentu jedynie podatnicy pracujący dla pracodawcy mogli liczyć na wypełnienie elektronicznego PIT-u przez urząd skarbowy, a przedsiębiorcy musieli radzić sobie sami.

Obecnie, podatkowy e-przywilej rozszerzono na przedsiębiorców. Jednak posiadacze własnych biznesów muszą w pewnych przypadkach uzupełnić część danych, bez których rozliczenie PIT-u jest niemożliwe.

Jak zalogować się do deklaracji przygotowanej przez urząd, aby wypełnić e-PIT?

Profil zaufany, mObywatel, e-dowód i bankowość elektroniczna dają opcję na zalogowanie się do deklaracji wypełnionej przez urząd skarbowy i uniknięcie konieczności wypełniania formularzy papierowych. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i pracujących na „zwykłym’ etacie.

E-PIT zamiast papierowego PIT-u. Na co zwrócić uwagę?

Urząd skarbowy uzupełni jedynie te dane, którymi dysponuje. Przedsiębiorcy, którzy zalogują się do e-PIT, muszą przede wszystkim uzupełnić przychody i koszty uzyskania przychodów, gdyż skarbówka może nie mieć w tym zakresie wszystkich danych. Urząd wypełni np. przychody z umowy o pracę (przy założeniu działalności gospodarczej i pracy na etacie jednocześnie), w tym zakresie skarbówka posiada wszelkie dane.

Zarówno przedsiębiorcy, jak i pracujący na etacie lub pobierający świadczenia ZUS, muszą sami dać sobie szansę na obniżenie podatku lub uzyskanie zwrotu podatku. Należy we własnym zakresie zadbać o wpisanie do PIT-u oraz udokumentowanie ulg podatkowych.

Najpowszechniej stosowane ulgi w PIT to ulga na dziecko, ulga termomodernizacyjna, ulga rehabilitacyjna, ulga na internet, ulga dla honorowych krwiodawców, ulga dla rodzin 4+ oraz ulga dla pracujących seniorów.

Pieniądze to nie wszystko Piotr Arak

QUIZ PRL. Superbohaterowie popkultury PRLu

Pytanie 1 z 10
Rockowy zespół Kryzys w utworze "Telewizja" porównał kapitana Klossa do:
QUIZ Superbohaterowie PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze