W praktyce, blokady mogą być dokonywane przez różne organy, m.in. przez szefa KAS stosującego tzw. blokady STIR w celu przeciwdziałania wyłudzeniom skarbowym. Generalny Inspektor Informacji Finansowej również ma uprawnienia do blokowania rachunków, aby zapobiegać praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ministerstwo Finansów udostępniło dane statystyczne dotyczące blokad STIR oraz GIIF na prośbę Business Insidera.
Blokada rachunków bankowych
Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że blokady rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR służą głównie do zapobiegania wyłudzeniom skarbowym z wykorzystaniem systemu bankowego. Portal Business Insider cytuje Ministerstwo Finansów, które podkreśla, że blokadą taką można objąć tylko podmioty kwalifikowane, zgodnie z Ordynacją podatkową.
Według danych statystycznych, w 2023 r. zwiększyła się zarówno liczba podmiotów objętych blokadami, jak i liczba zablokowanych rachunków. Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie ma jeszcze danych dotyczących blokad zastosowanych przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF), jednak zapowiedziało udostępnienie tych informacji w marcu.