Chroń swoje dane, bo oszuści wyczyszczą ci konto!

i

Autor: Shutterstock

Nowe przepisy

Skarbówka weszła jej na konto i bez uprzedzenia zablokowała dostęp do pieniędzy. To efekt nowych przepisów

2022-09-27 21:09

W lipcu br. zmieniły się przepisy dot. dostępu skarbówki do kont bankowych Polaków i widać już pierwsze tego efekty. “Pani Iwona w ostatnich dniach straciła dostęp do prawie wszystkich swoich pieniędzy, ale nie padła ofiarą oszustwa. Blokady dokonała skarbówka, która bez wiedzy kobiety prześwietliła jej konto” - pisze portal Business Insider. Okazuje się, że kobieta nie otrzymała nawet w tej sprawie pisma.

Skarbówka zablokowała dostęp do pieniędzy

Jak pisze portal Business Insider, jedna czytelniczka doświadczyła sytuacji, kiedy to straciła dostęp do swoich pieniędzy bankowych. Jak tłumaczy, nie zrobiła nic, co mogło do tego doprowadzić. Pani Iwona wynajmuje mieszkanie w Warszawie z partnerem, który jest obcokrajowcem. Okazuje się, że skarbówka zablokowała kobiecie oszczędności z jednego powodu. Na jej konto regularnie wpływają środki z tytułu pracy jej partnera, którymi opłacają wynajmowane lokum. Takie mechanizmy skarbówka może potraktować jako darowiznę, za którą należy zapłacić podatek.

Czytaj także: Dodatkowe 200 zł do emerytury. Kto dostanie pieniądze?

Urząd Skarbowy nie wysłał pisma?

Poszkodowana kobieta zgłosiła sprawę. Otrzymała informację, że zawiadomienie zostało wysłane na jej adres zameldowania, jednak jak się okazało, żadne pismo nie dotarło. Pani Iwona próbuje wyjaśnić to nieporozumienie, ale jej konto bankowe w dalszym ciągu jest zablokowane. 2,2 tys. zł - tylko z takiej kwoty może skorzystać, a resztą dysponować nie może. Jak się dowiedziała, te 2,2 tys. zł jest kwotą wolną od zajęcia. 

"Blokada rachunku bankowego jest możliwa np. na podstawie art. 106a ust.3 ustawy Prawo bankowe, tj. w sytuacji, gdy Bank stwierdzi, że jego system jest wykorzystywany do popełniania przestępstw lub ukrywania korzyści pochodzących z przestępstw. Bank może wtedy zablokować konto i powiadomić Prokuraturę lub Policję albo inny podmiot uprawniony do prowadzenia postępowania przygotowawczego" — poinformowało portal Business Insider Ministerstwo Finansów. Takich przypadków może być znacznie więcej, a urzędnicy zdają się opóźniać rozwiązanie problemu.

Sonda
Czy posiadasz w banku konto oszczędnościowe?
Pieniądze to nie wszystko Janusz Kowalski

Czy Rosja może ZABLOKOWAĆ konta w polskich bankach?

Włącz podcast i posłuchaj, czy nasze pieniądze są bezpieczne!

Listen to "Rosja planuje CYBERATAK na Polskę?! "Mogą wyłączyć bloki w elektrowniach" - Gen. Drewniak [EKSPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze