Składka zdrowotna będzie wyższa. Kto za to zapłaci? Kolejne przecieki o Nowym Ładzie

2021-03-10 14:56

Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. To Nowy Ład. Trwają dyskusję jak będzie to wyglądać. Przebudowany ma być cały system podatkowy. Pojawiają się głosy, że wzrośnie składka zdrowotna. Ile będziemy musieli płacić?

Nowy Ład ma zapewnić stabilność państwa po pandemii koronawirusa. Mówi się o kompletnej przebudowie systemu podatkowego i składek. Wśród "przecieków" pojawiają się informacje o podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Niewykluczone też, że podniesiona zostanie składka zdrowotna. Według portalu Money.pl zabiega o to Ministerstwo Finansów. Jeśli teoria się sprawdzi na rękę dostaniemy po prostu mniej pieniędzy. Obecnie składka zdrowotna to 9 proc. wynagrodzenia. - Ile zarobić może budżet? Wystarczy podnieść składkę z 9 do 10 proc., by zyskać 10 mld zł. Podniesienie składki do 12 proc. przyniosłoby dodatkowe 30 mld zł - prognozuje Money.pl.

- W Nowym Ładzie są rozwiązania, które mają zwiększyć atrakcyjność zarobków i atrakcyjność miejsc pracy - mówił rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do doniesień, które w tej sprawie pojawiły się w mediach.

SPRAWDŹ: Podróż pociągiem z negatywnym testem na Covid! Aby do nich wsiąść konieczny szybki test. Nowe wytyczne

Rzecznik rządu był pytany w Programie 3 Polskiego Radia o doniesienia medialne dotyczące Nowego Ładu. Przyznał, że nie może się do nich odnieść.

- W Nowym Ładzie są rozwiązania, które mają zwiększyć atrakcyjność zarobków i atrakcyjność miejsc pracy plus również filar rozwojowy, ale o szczegółach niech mówią liderzy Zjednoczonej Prawicy w momencie, kiedy będziemy (go) prezentować - powiedział Müller.

W lutym kierownictwo PiS zaakceptowało program Nowy Ład. Zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, program zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii, ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Premier mówił w drugiej połowie stycznia, że w ramach programu rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.(PAP)

Polacy o nowych podatkach
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze