Zakładane przez niego spółdzielcze kasy, które potem funkcjonowały jako Kasy Stefczyka, cieszyły się dużą popularnością, a przed wybuchem II wojny światowej należało do nich 1,5 mln osób. Podobny sposób organizacji spółdzielczości finansowej odrodził się dopiero po zrywie "Solidarności" i zmianach ustrojowych w 1989 roku. Współczesne SKOK-i w swojej działalności hołdują przedwojennym tradycjom, które w poszanowaniu spółdzielczych wartości propagują równowagę między potrzebą zysku a dobrem społecznym.
Dynamiczny rozwój
SKOK to grupa ludzi połączonych wspólną więzią o charakterze zawodowym lub organizacyjnym. Członkami kas mogą być też jednostki organizacyjne kościołów i związków wyznaniowych, posiadające osobowość prawną, spółdzielnie, związki zawodowe czy wspólnoty mieszkaniowe. Kasy wypełniają misję na rzecz swoich członków, będących - w odróżnieniu od klientów banków - współwłaścicielami instytucji, którym powierzają swoje oszczędności. Dzięki atrakcyjnej ofercie i solidnym podstawom swoje oszczędności powierzyło im już ponad 2,6 miliona gospodarstw domowych.
Nowoczesność i tradycja
Przywiązanie do wartości i realizowanie misji społecznej nie wyklucza ich dynamicznego rozwoju i innowacyjności świadczonych usług. Etyczny sposób działania, dbałość o dobro wspólne są źródłem rosnącej popularności spółdzielczych kas. Stanowiąc alternatywę wobec podmiotów typowo komercyjnych, nastawionych wyłącznie na maksymalizację zysku, przed wieloma osobami otworzyły dostęp do usług finansowych, chroniąc ich w ten sposób przed wykluczeniem finansowym, a także lichwą. SKOK-i, myśląc o potrzebach wszystkich Polaków, wykorzystują swój potencjał, docierając do konsumentów zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.
ZAPISZ SIĘ: Codzienne wiadomości Super Expressu na e-mail
Czytaj: Kasa zanotowała najlepsze wyniki w historii. Sukcesy SKOK w Wołominie