szczęśliwy pracownik

i

Autor: SHUTTERSTOCK szczęśliwy pracownik

Praca w Polsce

Skrócony czas pracy w Polsce? Ministerstwo planuje pilotażowe programy

2025-04-28 9:15

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) planuje uruchomienie pilotażowych programów związanych ze skróceniem czasu pracy. Udział w nich ma być dobrowolny, a celem jest przetestowanie różnych modeli i zbadanie ich wpływu na efektywność i zdrowie pracowników.

Analizy MRPiPS obiecujące

MRPiPS zakończyło analizy możliwego skrócenia czasu pracy, a wnioski z badań zaprezentowano na poniedziałkowej konferencji prasowej.  - Chcemy skrócenia czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia - powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Resort uruchamia pierwszy w tej części Europy pilotaż skróconego czasu pracy. Program, wsparty kwotą 10 mln zł z Funduszu Pracy, ruszy po wakacjach i pozwoli firmom oraz instytucjom dobrowolnie przetestować różne modele krótszego czasu pracy.

Badania, prowadzone przez ministerialny departament analiz ekonomicznych we współpracy z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy, wykazały, że we wszystkich miejscach, gdzie analizowano skrócony czas pracy, odnotowano poprawę stanu zdrowia pracowników, mniejszą absencję i rzadsze korzystanie ze zwolnień lekarskich. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas poniedziałkowej (28.04) konferencji podkreśliła, że po 107 latach od wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy nadszedł czas na zmiany w sposobie organizacji pracy w Polsce. - W ciągu tego stulecia wiele się zmieniło: rozwój nowoczesnych technologii, wzrost wydajności pracy, a także przyspieszony rozwój sztucznej inteligencji i cyfryzacji wpłynęły na nasze podejście do czasu pracy - mówiła minister. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła: - Chcemy skrócenia czasu pracy z zachowaniem wynagrodzenia. I dodała, że na tej ścieżce znajdują się takie kraje jak Francja, czy Belgia.

Dobrowolne pilotaże

MRPiPS zdecydowało się na "model gołębi", czyli zamiast przymusu, wprowadzone zostaną zachęty dla firm, które skrócą czas pracy swoim pracownikom. W pierwszym etapie mają do tego posłużyć dobrowolne programy pilotażowe, które pozwolą przedsiębiorcom na przetestowanie różnych wariantów skróconego czasu pracy.

EKG 2025 Derdziuk
Super Biznes SE Google News
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze

Materiał sponsorowany