W latach 90-tych XX. wieku w Polsce, według danych GUS, zawierano ok. 250 tys. małżeństw rocznie. Później liczba ta spadała, aż do ok. 180 tys. ślubów w 2013 roku. Teraz znowu małżeństw w naszym kraju zawiera się więcej.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Zmiany w urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim. Ile miesięcy płatnego wolnego dostaną rodzice?
– Od czterech lat widać wyraźną zmianę – liczba organizowanych wesel przekroczyła 200 tys., a nawet 210 tys. rocznie – mówi, cytowany przez Forbes’a, Robert Pieczyński z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Wedding Plannerów.
Zdaniem ekspertów rynek ślubny w Polsce wart jest już przeszło 7 mld złotych. Średnie wesele w Polsce na 100 osób to koszt rzędu 80 tys. złotych. Ale są też imprezy dużo tańsze i to one są główną siłą napędową rynku ślubnego.
– W najpopularniejszym segmencie (75 proc. rynku) budżet nowożeńców na zorganizowanie wesela nie przekracza 50 tys. złotych, w drugim, średniobudżetowym, który stanowi 22 proc. rynku, wydatki mieszczą się w przedziale od 50 tys. do 150 tys. złotych – tłumaczy Pieczyński.
Coraz rzadziej na prezent ślubny kupujemy popularne jeszcze do niedawna żelazka czy roboty kuchenne. Zamiast sprzętu AGD wolimy włożyć w kopertę gotówkę i tak obdarować nowożeńców. Na to co roku Polacy przeznaczają 2,5-3 mld złotych.
ZOBACZ TEŻ: Tyle kosztuje ślub w Polsce. Trzeba zaciągnąć ostry kredyt
– Dzisiejsze młode pary w ogromnej większości są już „na swoim”, mają urządzone mieszkania lub domy. Nawet jeśli dopiero rozpoczynają wspólne życie, to widzimy mocny trend ku delikatnemu sygnalizowaniu gościom, iż wolą otrzymać w prezencie pieniądze – wyjaśnia Forbesowi Ewa Wardęga, wedding plannerka z Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.
Ile średnio pieniędzy dajemy na wesele? Dziennik Bałtycki wyliczył, że najwięcej powinni włożyć do kopert rodzice chrzestni – 1 tys. złotych. Dziadkowie czy rodzeństwo to koperty z zawartością 500 złotych, wujkowie czy kuzynostwo powinni w prezencie dać 300-400 złotych, zaś znajomi po 300 złotych. Rodzice pary młodej powinni włożyć do kopert najwięcej, ale jako że zwykle oni pokrywają koszty organizacji ślubu i wesela, z dawania pieniędzy są zwolnieni.