Wstępny szacunek #PKB w trzecim kwartale 2016 r. #GUS https://t.co/eGBT3uZOHG pic.twitter.com/lPmV4uVH2Q
— GUS (@GUS_STAT) 30 listopada 2016
W porównaniu z adekwatnym okresem w roku ubiegłym, niewyrównany sezonowo liczony w cenach stałych średniorocznych wzrost PKB plasuje się na poziomie 2,5 procent. Na spowolnienie wzrostu gospodarczego miały wpływ inwestycje.
Spadek inwestycji nastąpił zarówno w sektorze prywatnym, jak i państwowym – inwestycje ograniczyły Spółki Skarbu Państwa oraz samorządy. Spadek inwestycji w III kw. wyniósł -7,7 proc. rok do roku. Jak zauważył ekonomista Pekao SA Adam Antoniak w rozmowie z Polskim Radiem, spadek inwestycji nie był tak znaczny od początku 2010 roku. Ponadto GUS odnotował negatywny wpływ eksportu netto na PKB, czyli wymiany handlowej z zagranicą.
Przeczytaj również: Polska gospodarka spowalnia. PKB najniższy od 3 lat
- W III kwartale zanotowano negatywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł -0,3 pkt. proc. wobec +1,0 pkt. proc. w II kwartale 2016 r. - podał GUS w komunikacie prasowym.
W III kw. br. popyt krajowy wzrósł o 2,9 proc. rok do roku, podczas kiedy w II kw. br. wzrost wyniósł 2,2 proc. rok do roku. Spożycie indywidualne gospodarstw domowych wzrosło o 3,9 proc. rok do roku.
Od początku roku wzrost PKB przejawia tendencję malejącą. Można dojść do wniosku, że obecnie na wzrost gospodarczy pracują przede wszystkim konsumenci. W III kw. tzw. spożycie ogółem wzrosło o 4,1 proc. rok do roku. Dla porównania, w II kw. wzrost spożycia wyniósł 3,4 proc. rok do roku. Spożycie indywidualne gospodarstw domowych poszło w górę o 3,9 proc. rok do roku.
- PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 2,5proc., w porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku – podaje GUS w opublikowanym 30 listopada drugim szacunku.
Zobacz także: Fatalne dane na temat PKB szkodzą polskiej walucie
W ocenie Mateusza Morawieckiego inwestycje odbiją w II kw. 2017 roku. Wicepremier liczy na inwestycje prywatne i środki unijne. Jego zdaniem wyhamowanie wzrostu gospodarczego na związek z sytuacją ekonomiczną na rynkach wschodzących, ponieważ nasza gospodarka jest silnie powiązana z handlem międzynarodowym.
- Wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. w III kwartale 2016 r. to część ogólnoeuropejskiego trendu. W Niemczech PKB spadło najmocniej. W Rumunii, na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji spadło jeszcze mocniej niż w Polsce – zauważył minister finansów i rozwoju podczas konferencji prasowej w środę.
Oprac. na podst. money.pl, biznes.onet.pl, polskieradio.pl