Jestem jedynym spadkobiercą po dziadku, który przed laty porzucił rodzinę i od tej pory nie utrzymywał z nami żadnych kontaktów. Okazuje się, że dziadek wyjechał do Niemiec. Prowadził firmę i z czasem dorobił się domu w Niemczech i w Hiszpanii. Żył z kobietą, z którą miał dwoje dzieci, ale nigdy nie zalegalizował tego związku. Czy mam prawo do pozostałego po nim majątku? Jan L. z Częstochowy
Wnuczek może dziedziczyć po dziadku tylko wtedy, gdy dziecko tego dziadka zmarło przed dziadkiem i pozostał np. syn tego dziecka, a wnuk zmarłego, czyli pan. A zatem jest pan jedynym spadkobiercą. Pana dziadek według polskiego prawa zostawił troje spadkobierców ustawowych: wnuka (czyli pana) i dwoje dzieci (w Niemczech). A więc dziedziczycie państwo po 1/3 części wszystko, co zostawił. Jeżeli był polskim obywatelem, postępowanie spadkowe należy przeprowadzić w polskim sądzie cywilnym. Może też się okazać, że w niemieckim prawie (dziadek zmarł w Niemczech) są przepisy, z których wynika, że do stwierdzenia spadku właściwy jest sąd według miejsca zamieszkania, a nie według obywatelstwa.
Czytaj: Poradnik Super Exrpessu. Zapis windykacyjny czy zwykły testament?
Nieruchomości położone na terenie Polski są dziedziczone według polskiego prawa. W sytuacji, gdy zmarł obywatel innego kraju niż Polska i w swoim kraju pozostawił majątek, to dziedziczą ten majątek jego spadkobiercy zgodnie z tamtymi przepisami. A jeżeli ten obywatel był też właścicielem nieruchomości położonej w Polsce, to dziedziczą osoby, które są spadkobiercami według polskiego prawa. Podobna sytuacja może zaistnieć w pana przypadku.
Jeżeli nie ma pan kontaktu z dziećmi dziadka w Niemczech, to najlepiej jak najszybciej poprosić o pomoc polskiego adwokata lub radcę prawnego, specjalistę w zakresie prawa prywatnego międzynarodowego, aby to sprawdził i ewentualnie złożył wniosek do niemieckiego sądu o stwierdzenie spadku.
Uwaga! Warto wiedzieć, że sierpniu 2015 roku wejdą w życie przepisy rozporządzenia, które ujednolici zasady dziedziczenia prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Dyżur eksperta już jutro!
W godzinach 10-12 pod nr. telefonu 22 515-93-13 notariusz Patrycja Wąsowska z Izby Notarialnej w Warszawie odpowie na pytania Czytelników