Spółka Work Servicem przeprowadziła badanie dotyczące preferencji wyjazdowych naszych rodaków, jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej.
- Obecnie w Wielkiej Brytanii mieszka i pracuje 850 tysięcy Polaków. Skutki Brexitu odbiją się nie tylko na rodowitych mieszkańcach wysp, ale także na wszystkich imigrantach tam przebywających. Skala zmian zależeć będzie od tego jaki model polityki migracyjnej przyjmie Zjednoczone Królestwo - mówi Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy firmy.
ZOBACZ TEŻ: Ile zarobisz w Hiszpanii?
Trudniej będzie dostać pracę, bo Polacy bez paszportu Zjednoczonego Królestwa będą musieli starać się o zezwolenie. Trudniejsze może być również prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
- Z naszych badań wynika, że już teraz coraz więcej Polaków jako kraj emigracji wskazuje Niemcy, a zainteresowanie Wielką Brytanią spada. Od sierpnia 2015 roku odsetek wskazań na ten kierunek wyjazdu spadł o 12 punktów procentowch i ten trend, po ewentualnym opuszczeniu Unii Europejskiej, może się pogłębiać - dodaje Krzysztof Inglot.
Spółka w komunikacie przypomina: "Brytyjski rynek pracy jest otwarty dla Polaków od 2004 roku Od tego czasu Wielka Brytania traktuje wszystkich obywateli państw unijnych tak jak obywateli własnego kraju, dlatego mogą oni korzystać ze wszystkich przywilejów, które przysługują mieszkańcom wysp. Jeżeli wystąpi z Unii Europejskiej, to będzie samodzielnie decydować o tym, jak traktować imigrantów".