kontrole abonamentu RTV

i

Autor: Shutterstock kontrole abonamentu RTV

Abonament RTV

Spis Powszechny pomoże ścigać za niezapłacony abonament RTV? Poczta Polska musi się tłumaczyć

2023-05-02 2:46

Za brak opłaty abonamentu RTV grożą wysokie kary. Egzekwowaniem opłat abonamentowych zajmują się pracownicy Poczty Polskiej, którzy mogą kontrolować posiadaczy odbiorników w ich miejscu zamieszkania lub w samochodach. Czy Poczta Polska może korzystać z danych Narodowego Spisu Powszechnego? - wyjaśniają wirtualnemedia.pl.

Abonament RTV 2023

Od 2023 roku opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także telewizor, trzeba płacić 27,30 zł. Opłaty należy wnosić do 25 dnia miesiąca. Abonamentu nie muszą płacić m.in. osoby powyżej 75 roku życia, obywatele ze znacznym stopniem niepełnosprawności, całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką, inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL.

Konieczna rejestracja odbiornika

Obowiązkiem użytkownika jest rejestracja odbiorników w terminie 14 dni od wejścia w posiadanie odbiornika. Dokonana rejestracja zobowiązuje do uiszczania opłat od następnego miesiąca po zgłoszeniu lub do korzystania ze zwolnienia od opłat (w przypadku przysługujących uprawnień). Prowadzony rejestr abonentów jest bazą oświadczeniową i nie ma prawnej możliwości zarejestrowania użytkownika/abonenta bez jego wiedzy i zgody - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Poczty Polskiej.

Kary za korzystanie z niezarejestrowanego odbiornika

W przypadku przeprowadzonej kontroli, podczas której stwierdzono korzystanie z niezarejestrowanego odbiornika wydawana jest decyzja administracyjna, w której jest wskazana opłata, trzydziestokrotność miesięcznego abonamentu, czyli w 2023 roku - 829 zł (jest to kara za korzystanie z niezarejestrowanych odbiorników). Formalność zgłoszonej rejestracji jest momentem powstania obowiązku. Jeżeli kontrola nie była przeprowadzona, nie wydano decyzji administracyjnej, w związku z tym nie ma obowiązku oraz możliwości uiszczenia opłaty za domniemany czas, kiedy nie były odprowadzone opłaty. Każdy użytkownik korzystający z niezarejestrowanego odbiornika taką decyzję podejmuje na własną odpowiedzialność z konsekwencją konieczności opłaty kary w przypadku przeprowadzonej kontroli rejestracji odbiorników -- odpowiada biuro prasowe na pytanie portalu.

Spis Powszechny – czy Poczta Polska korzysta z danych GUS?

Abonent, który dokonał rejestracji, jest zobowiązany do bieżącego dokonywania formalności zmiany adresu. W przypadku, gdy abonent obowiązku nie wykonał, Poczta Polska weryfikuje dane osobowe w rejestrze PESEL. Spółka, w ramach realizowanych zadań, próbuje wykorzystywać różne dane z ogólnie dostępnych rejestrów publicznych, ale do tej pory nie były wykorzystywane dane ze spisu powszechnego GUS.

Tańczące z Prmocjami 30.03
Sonda
Płacisz abonament RTV?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze