Spółdzielcze kasy na Jasnej Górze - utrzymując stały kurs

2010-06-24 4:00

Miejscem szczególnie bliskim SKOK-om jest Jasna Góra - Sanktuarium Narodu. Kasy obecne są tam od wielu lat. Przyszłe pokolenia oglądać będą bursztynową sukienkę na cudownym obrazie, srebrną kopułę wieńczącą tabernakulum w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski oraz figurę Matki Bożej Niepokalanej na jasnogórskim placu będące darami Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Myśl o powstaniu bursztynowej sukienki nazwanej "sukienką zawierzenia" powstała 2003 roku, aby godnie uczcić zbliżający się jubileusz 350-lecia Cudownej Obrony Jasnej Góry. Dodatkową inspiracją były korony papieskie, które Jan Paweł II pobłogosławił i przekazał dla Jasnogórskiego Wizerunku w piątek 1 kwietnia 2005 roku, w przeddzień odejścia do domu Ojca w niebie. Wydarzenia związane z ostatnimi dniami życia oraz śmierć Jana Pawła II sprawiły, że inicjatywa przybrała również charakter podziękowania Matce Bożej Jasnogórskiej za opiekę nad naszą Ojczyzną.

Z kopułą tabernakulum wiąże się osobna, fascynująca historia. Oryginalne zwieńczenie zostało przekazane przez paulinów w 1830 roku na potrzeby wojsk polskich. Dzięki wsparciu finansowemu SKOK, odtworzony został pierwotny wygląd ołtarza w kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej.

Najnowszym darem Kas jest figura Maryi Niepokalanej usytuowana na jasnogórskim placu. Znajdująca się tam od 1917 roku rzeźba została wykonana z wapienia, materiału nieodpornego na warunki atmosferyczne, wskutek czego z biegiem lat coraz bardziej niszczała. Decyzja Kas o przywróceniu rzeźbie dawnego blasku wynikała z chęci wyrażenia wdzięczności Pani Jasnogórskiej za wielowiekową opiekę nad naszą Ojczyzną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze