Pierwsi uchodźcy z Ukrainy są już w Kaliszu

i

Autor: mł. chor. Joanna Olek

Spółki Skarbu Państwa pomagają Ukrainie! Wśród nich PKO, Pekao, PGE, KGHM i PZU

2022-02-28 17:09

Wybuch wojny na Ukrainie zsolidaryzował często skłóconych między sobą Polaków. Do pomocy włączyli się obywatele, oraz rząd. Jacek Sasin zaapelował do spółek Skarbu Państwa, aby uruchomiły swoje akcje wsparcia Ukrainy. Uchodźcom uciekającym przed wojną pomógł już Orlen, Daniel Obajtek udostępnił im swój pałac i hotel Petrochemia. Do pomocy przyłączył się również PGE, PKO BP, Pekao SA, KGHM i PZU.

Pomoc spółek Skarbu Państwa dla Ukrainy. PGE przekazała darowiznę

Fundacja PGE przekazała 100 tys. zł Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Pieniądze mają pomóc ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Uchodźcy mają być przyjmowani do ośrodków Caritas, wolontariusze zapewnią im zakwaterowanie, wyżywienie, odzież, opiekę medyczną i inne formy wsparcia. 

Nasza reakcja na potrzeby ludzi, którzy ucierpieli w wyniku nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji jest natychmiastowa. Naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji - powiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.

Matki z dziećmi czekają po dwa dni żeby przejść do Polski z Ukrainy

PKO BP i Pekao SA pomagają uchodźcom

PKO Bank Polski poinformował, że uruchamia pakiet pomocy dla Ukraińców. Obywatele Ukrainy będą mogli mieć darmowe konto w banku przez rok. Nie będzie wymagany adres zamieszkania w Polsce, ani telefon do polskiego operatora. Zniesiono na trzy miesiące opłaty za szybkie przelewy do Kredobanku (ukraińskiej instytucji finansowej) i każdego banku na Ukrainie. PKO BP uruchomiło również specjalne konto do wpłat na rzecz pomocy na wschodzie.

Na zniesienie wszystkich opłat zdecydował się także Pekao SA. Zniesione zostaną dla obywateli Ukrainy opłaty za kartę do konta oraz bankomaty w Polsce i za granicą. Konta już są darmowe, do tego wydawane będą karty wielowalutowe, które pozwolą na wypłatę gotówki w dowolnym państwie bez dodatkowych opłat banków i po niskim kursie organizacji płatniczej. Ponadto po wejściu na ich stronę pojawia się baner kierujący do sekcji w języku ukraińskim.

KGHM organizuje pomoc dla Ukrainy

Grupa kapitałowa KGHM Polska Miedź zdecydowała się na stworzenie Centrum Pomocy dla Ukraińców. Oferowane w nim będzie pomoc prawna i tłumaczy. Centrum będzie zbierać informacje o potrzebnej pomocy, oraz koordynować wolontariat, zbiórki na rzecz Ukraińców, a także oferować bezpłatne wizyty w specjalistycznych poradniach dla uchodźców z Ukrainy.

- Jako KGHM włączyliśmy się w pomoc dla Ukrainy i robimy to co jest w tej chwili najbardziej potrzebne. Wspieramy uchodźców, ale też organizacje w Ukrainie, które dbają o poszkodowanych - mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Sonda
Czy Polska powinna pomóc uchodźcom z Ukrainy?

PZU powołuje sztab kryzysowy

PZU w 2005 roku zaczęło działać na Ukrainie, zatrudniając tam 700 osób i prowadząc 103 placówki. Ze względu na sytuację na wschodzie, spółka powołała sztab kryzysowy, monitorujący sytuację i podejmujący działania prewencyjne. Spółka podkreśliła, że priorytetem jest życie i zdrowie pracowników. Ewakuowano już zatrudnionych na Ukrainie Polaków, centrala PZU planuje teraz ewakuacje pracowników ukraińskich, razem z ich rodzinami.

Najnowsze

Materiał sponsorowany