- Od wakacji pracuję dorywczo, więc w tym roku nie minie mnie wypełnianie PIT-u - mówi Krzysztof Barczyński (19 l.), student informatyki z Częstochowy, który pomaga przy pakowaniu sprzętu w firmie komputerowej. - Ucieszyłem się, że od podatku będę mógł odliczyć sobie korzystanie z Internetu. - opowiada nam chłopak.
W tym roku oprócz Internetu można odliczyć m.in. niektóre darowizny, ulgę rehabilitacyjną i wydatki na bilety okresowe.
Oto wszystkie odliczenia, które można odliczyć od dochodu za 2008 r.
1. Składki na ubezpieczenie społeczne
Odliczamy:
składki zapłacone w 2008 roku na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe
składki ZUS na ubezpieczenie społeczne, które potrącił płatnik w rozliczanym roku podatkowym
Odliczeń składek na ubezpieczenie społeczne dokonujemy w PIT-36, PIT-36L lub PIT-37, jeśli składki te nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub jeśli nie odliczyliśmy ich od dochodów bądź przychodów w innym PIT rocznym.
Jakich składek nie odliczamy:
obliczonych od dochodu, który jest zwolniony od podatku z mocy ustawy
obliczonych od dochodu, od którego nie pobiera się podatku na mocy przepisów ordynacji podatkowej
składek na ubezpieczenie społeczne, które zostały zwrócone podatnikowi
Jak ustalić kwoty składek, które możemy odliczyć:
przedsiębiorcy ustalają wysokość składek na podstawie dowodów wpłaty, przelewów bądź zaświadczeń wystawionych przez ZUS na wniosek podatnika
pracownicy i zleceniobiorcy sprawdzają wysokość składek wykazaną w imiennej informacji PIT-11
Uwaga:
Od dochodu odliczamy składki na ubezpieczenie społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe), zaś kwota składek na ubezpieczenie zdrowotne podlega odliczeniu od podatku dochodowego!
2. DarowiznyJeśli w 2008 roku przekazałeś darowiznę na cele pożytku publicznego, masz prawo odliczyć ją od dochodu. Kwota odliczenia może stanowić maksymalnie 6 procent twojego dochodu. Działalność pożytku publicznego to np. pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, ofiarom katastrof, osobom niepełnosprawnym. Przepisy wymieniają aż 25 typów takiej działalności.
Można odliczyć od dochodu nie tylko darowizny dokonane na rzecz organizacji z listy organizacji pożytku publicznego ogłaszanej co roku przez ministra finansów. Wystarczy, by dana organizacja spełniała warunek prowadzenia działalności o takim charakterze.
Poza darowiznami na rzecz organizacji pożytku publicznego od dochodu można odliczyć np. darowizny na rzecz organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Nie można jednak odliczyć darowizn na rzecz partii politycznych i utworzonych przez nie fundacji, związków i samorządów zawodowych, fundacji Skarbu Państwa i spółek, które działają w oparciu o przepisy o kulturze fizycznej.
Na kult religijny:
Darowizny na cele kultu religijnego można odliczyć od dochodu. Również w tym wypadku obowiązuje limit 6 procent dochodu. Aby darowizna została zaliczona jako darowizna o takim charakterze, przedmiot wpłaty lub umowy musi być określony jako "darowizna na cele kultu religijnego".
Na cele krwiodawstwa:
To ulga dostępna jedynie dla honorowych dawców krwi, którzy oddali krew w Polsce. Odliczeniu podlega równowartość ekwiwalentu pieniężnego za oddaną krew. Obowiązująca obecnie stawka za 1 litr honorowo przekazanej krwi to 130 złotych.
Na rzecz kościelnych osób prawnych:
Darowiznę na rzecz Kościoła katolickiego można odliczyć w pełnej wysokości (nie obowiązuje tu limit 6 procent). Warunkiem możliwości odliczenia jest posiadanie pokwitowania, że darowizna została przekazana na kościelne cele charytatywno-opiekuńcze. Poza tym w ciągu 2 lat od przekazania darowizny kościelna osoba prawna powinna dostarczyć sprawozdania z zużycia przekazanych środków.
UWAGA:
Taka darowizna może zostać odliczona w całości również wtedy, kiedy jej wysokość przekracza 6 procent dochodu podatnika.
3. Ulgę rehabilitacyjną
Ulga dotyczy tylko osób niepełnosprawnych lub tych, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Jeśli spełniasz te warunki i w 2008 roku poniosłeś wydatki na rehabilitację lub związane z celem ułatwienia wykonywania czynności życiowych, możesz je odliczyć od dochodu. Przepisy wyodrębniają kilkanaście takich celów, m.in. na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności czy opłacenie tłumacza języka migowego.
W 2008 roku obowiązują następujące limity ulgi rehabilitacyjnej:
odliczenie opłacenia przewodników - limit odliczenia: 2280 zł
utrzymanie psa przewodnika - limit odliczenia: 2280 zł
leki zalecone przez specjalistę - odlicza się tylko nadwyżkę ponad 100 złotych na miesiąc
używanie samochodu osobowego - limit 2280 zł
Aby móc odliczyć ulgę dla opiekuna, dochód osoby niepełnosprawnej nie może być większy niż 9120 złotych rocznie.
4. Prywatny Internet
Od dochodu można odliczyć wydatki poniesione z tytułu użytkowania Internetu w miejscu zamieszkania. Kwota odliczenia nie może przekraczać 760 zł.
Uwaga:
Odliczeniu nie podlegają opłaty instalacyjne.
- Jeśli oboje małżonkowie ponoszą koszt użytkowania Internetu, to mimo że faktury opłat za korzystanie z sieci zawierają nazwisko jednego z nich, z ulgi mogą korzystać oboje.
5. Zwrot nienależnych świadczeń
Podatnik może odliczyć od dochodu zwroty nienależnie pobranych świadczeń dokonanych w roku podatkowym, o ile zwroty nie zostały potrącone przez płatnika.
6. Nowe technologie
Jeżeli poniosłeś wydatki na nabycie nowych technologii (np. oprogramowanie do komputera, wynalazek techniczny), czyli na wiedzę, która umożliwiła ci wytwarzanie nowych usług lub udoskonalenie starych, możesz te wydatki odliczyć od dochodu. Pod warunkiem jednak, że nowa technologia stosowana jest na świecie nie dłużej niż 5 lat.
UWAGA!
Ulga nie może przekroczyć 50 proc. wydatków na nowe technologie.
7. Stratę
Jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat podatkowych twoje źródło przychodów przynosiło straty (np. jeżeli koszt utrzymania wynajmowanego mieszkania przekracza dochód z najmu), możesz je odliczyć. W rozliczeniu rocznym za 2008 rok odliczeniu podlegają straty z lat 2003-2007. Dochód uzyskany ze źródła przynoszącego straty można obniżyć co najwyżej o 50 procent tej straty.
Obowiązuje zasada odliczania zawsze w ramach tego samego źródła przychodów.
8. Wydatki na bilety okresowe
Można je odliczyć tylko wówczas, jeśli są wyższe niż zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy. Odliczeniu podlegają koszty na dojazd do zakładu pracy środkami transportu autobusowego, kolejowego, promowego lub komunikacji miejskiej. Koszty te muszą być udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi (np. miesięcznymi).
9. Ulgę odsetkową
Jeśli w latach 2002-2006 został ci udzielony kredyt mieszkaniowy, możesz do końca 2027 roku odliczać od dochodu odsetki zapłacone od tego kredytu. Odliczeniu podlegają odsetki od części kredytu nieprzekraczającej kwoty 212 870 zł. W ramach tej ulgi można odliczyć tylko jedną inwestycję.
Uwaga:
Ulga ma zastosowanie tylko wtedy, gdy kredyt został zaciągnięty na budowę, zakup budynku mieszkalnego lub zakup mieszkania na rynku pierwotnym