Sprawdź czy masz prawo do renty szkoleniowej

2013-09-24 2:05

Masz orzeczoną niezdolność do pracy, ale jest szansa, że po przekwalifikowaniu się możesz znaleźć zatrudnienie? Walcz o rentę szkoleniową. Przez okres jej pobierania nie tylko będziesz miał za co żyć, ale i zyskasz czas na polepszenie zdrowia.

Masz prawo do renty szkoleniowej, jeśli:

- spełniasz warunki wymagane do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy;

- uzyskasz orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie.

Orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego wydaje lekarz orzecznik ZUS, gdy w trakcie postępowania rentowego stwierdzi, że osoba ubiegająca się o świadczenie utraciła zdolność do pracy zarobkowej w dotychczasowym zawodzie, ale po przekwalifikowaniu może pracować w innym zawodzie. Na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wydaje decyzję o przyznaniu renty szkoleniowej.

Jak długo na rencie

Renta szkoleniowa przyznawana jest na 6 miesięcy. ZUS informuje powiatowy urząd pracy o przyznaniu renty szkoleniowej, a osoba zainteresowana powiadamiana jest przez urząd o terminie szkolenia. Na wniosek starosty czas pobierania świadczenia może być wydłużony lub skrócony. Jeśli starosta wystąpi z wnioskiem o przedłużenie prawa do renty szkoleniowej, ZUS wydaje decyzję o przedłużeniu na okres wskazany w tym wniosku. Jednak maksymalny okres, na który przyznawana jest renta, nie może przekroczyć 36 miesięcy. Natomiast półroczny okres może być skrócony, gdy starosta uzna, że nie ma możliwości przekwalifikowania do innego zawodu i zawiadomi o tym ZUS. Wówczas starający się o rentę szkoleniową trafia ponownie do lekarza orzecznika ZUS w celu ustalenia stopnia niezdolności do pracy.

Starosta może też skrócić sześciomiesięczny okres pobierania renty, gdy okaże się, że świadczeniobiorca nie uczestniczy w wyznaczonych dla niego szkoleniach.

Kiedy tracisz prawo do renty szkoleniowej:

- z upływem 6 miesięcy, jeżeli starosta nie wystąpi z wnioskiem o przedłużenie tego okresu,

- od dnia otrzymania zawiadomienia starosty o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu, także wówczas gdy zawiadomienie to ZUS otrzymał przed upływem 6 miesięcy,

- z upływem okresu, na jaki świadczenie przyznano na wniosek starosty,

- od dnia otrzymania zawiadomienia starosty o tym, że osoba zainteresowana przed upływem 6 miesięcy lub w okresie, na jaki świadczenie przyznano, nie uczestniczy w szkoleniach służących przekwalifikowaniu zawodowemu.

Kiedy renta nie przysługuje

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Chodzi m.in. o zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, służbę (np. policja, wojsko) lub inną pracę zarobkową. Prawo do renty ustaje również w razie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, także wtedy, gdy przychód został osiągnięty z tytułu działalności wykonywanej za granicą. Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania takiego przychodu, bez względu na jego wysokość, i wypłata świadczenia zostaje wstrzymana.

UWAGA! Na ile możesz liczyć

Renta szkoleniowa wynosi 75 proc. podstawy jej wymiaru i jest niezależna od długości stażu ubezpieczeniowego. Nie może być niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, czyli od 1 marca 2013 roku - 637,92 zł.

Już jutro: Komu przysługuje renta po zmarłym współmałżonku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze