Bolesław Piecha, europoseł PiS miał zatrudniać w swoim biurze poselskim żonę, syna, matkę, teściową oraz innych członków swojej rodziny.
Warunki pracy i płacy określa Statut posła do Parlamentu Europejskiego z lipca 2009 roku. W zakres ich obowiązków wchodzi m.in. uczestnictwo w posiedzeniach plenarnych w Strasburgu, Brukseli i spotkaniach komisji plenarnych.
Zobacz także: Olbrzymie zarobki europosłów. Ile zarabia Dariusz Rosati?
Ile zarabia europoseł?
Miesięczne wynagrodzenie europosła przed opodatkowaniem na dzień 1 lipca wynosiło 8, 484 tys. euro (tj. ok. 36,481 zł). Po odcięciu unijnego podatku i składki ubezpieczeniowej wynosi 6, 611 tys. euro (tj. 28,427 tys. zł). Wysokość wynagrodzenia zasadniczego europosła ustalona jest na poziomie 38,5 proc. wynagrodzenia sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Dieta ryczałtowa w wysokości 306 euro dziennie (ok. 1315 zł), wypłacana jest przez Parlament i przysługuje posłom, którzy potwierdzili swoją obecność na liście. Można zmniejszyć posłowi dietę o połowę, jeśli nie weźmie udziału w ponad połowie głosowań imiennych, w dniu głosowania na posiedzeniach plenarnych. Dieta z tytułu posiedzeń organizowanych poza UE wynosi 153 euro (ok. 657 zł).
Europoseł otrzymuje także zwrot za tzw. koszty ogólne, czyli za prowadzenie biura poselskiego, opłaty pocztowe, rachunki telefoniczne, koszty użytkowania sprzętu komputerowego. W 2017 roku przysługuje mu na ten cel 4342 euro miesięcznie (18,670 tys. zł). Podobnie kwota zmniejszona zostaje jednak o połowę, jeśli poseł europarlamentu nie weźmie udziału w ponad połowie posiedzeń plenarnych, licząc w pełnym roku parlamentarnym.
Europejskim posłom przysługuje również zwrot kosztów podróży za bilety lotnicze klasy biznes „D", bilety pierwszej klasy na pociąg oraz ryczałt samochodowy – 0,5 euro na 1 km (do maksymalnie tysiąca km). Ponadto przysługuje im: zwrot kosztów zakwaterowania, podróży z tytułu sprawowania funkcji – maksymalnie do 4 264 EUR rocznie (18,335 tys. zł).
Sprawdź również: Janusz Korwin-Mikke, europoseł milioner [OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE]
Ile można zarobić, pracując w biurze europosła?
Europoseł sam może dobrać sobie współpracowników w granicach środków budżetowych określonych przez Parlament. W 2017 roku maksymalna kwota przeznaczona na zatrudnienie asystentów może wynieść 24,164 tys. euro miesięcznie (tj. 103,905 tys. zł). Może posiadać asystentów zatrudnionych w Brukseli/Strasburgu/Luksemburgu, którzy podlegają administracji Parlamentu. Asystenci krajowi natomiast pomagają w państwie członkowskim, zatrudniani są na umowę o świadczenie usług lub o pracę. Jeśli europoseł Bolesław Piecha zatrudnia aż 13 asystentów, oznacza to, że przeciętnie ma do wydania ok. 8 tys. zł na osobę.
Źródło: infor.pl / nto.pl / Newsweek /europarl.europa.eu