Sprawnie i skutecznie

i

Autor: materiały prasowe

Sprawnie i skutecznie

2017-10-23 2:00

Dobrze wydajemy unijne pieniądze, jednocześnie wciąż potrzebujemy projektów, które napędzają rozwój naszego województwa – zarówno gospodarczo, jak i społecznie. O fundusze mogą starać się przedsiębiorcy wdrażający innowacyjne technologie, ale także społecznicy, którzy dodają skrzydeł potrzebującym. Fundusze niejedno mają imię. Mają jednak wspólny mianownik – są nim nowe możliwości.

„Unia Europejska dba o to, aby stawiać przed mieszkańcami Śląskiego ambitne, ale możliwe do zrealizowania cele. Integruje obywateli, ponieważ do finansowania wybiera projekty, które odpowiadają na potrzeby lokalnych społeczności, rynków i biznesów oraz premiuje inicjatywy powstałe we współpracy kilku podmiotów. Oczekuje od potencjalnych beneficjentów tworzenia nowych miejsc pracy oraz troski o zdrowie nas wszystkich – poprzez wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. RPO to szansa, która otwiera wiele drzwi" – podsumowuje Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

RPO, czyli co?

Regionalny Program Operacyjny (RPO) to środki z Funduszy Europejskich na rozwój województw. W praktyce oznacza to wszelkie działania poprawiające jakość życia ich mieszkańców oraz czyniące usługi i produkty regionów atrakcyjniejszymi w oczach klientów i inwestorów. To dlatego środki z RPO są zarządzane na poziomie regionu. Każde województwo ma przecież nieco inną sytuację.

Budżet Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 wynosi blisko 15 mld zł. Dotychczas wydaliśmy 34% z dostępnych środków na 1544 umów o łącznej kwocie dofinansowania prawie 5,1 mld zł. To oznacza, że dalej 66% środków jest w puli. Pomyśl – jeśli nie teraz po nie sięgać, to kiedy?!

W naszym regionie za zarządzanie tymi pieniędzmi odpowiadają 3 instytucje: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Wojewódzki Urząd Pracy.

Wsparcie dla projektów składanych w ramach naborów udzielane jest w formie dotacji bezzwrotnej, wynoszącej nawet do 95% wydatków kwalifikowalnych. Oznacza to, że wkład własny w realizację Twojego pomysłu wynosi w takim przypadku tylko 5% wartości całego projektu. Resztę finansuje Unia!

Na co są dotacje?

Prowadzenie badań i wprowadzanie innowacji -> oś I. Nowoczesna gospodarka
Usprawnianie cyfrowych usług publicznych -> oś II. Cyfrowe Śląskie
Rozwijanie przedsiębiorstw -> oś III. Konkurencyjność MŚP
Unowocześnianie źródeł energii -> oś IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna
Poprawa stanu środowiska -> oś V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów
Podnoszenie jakości dróg i transportu publicznego -> oś VI. Transport
Szkolenia i staże zawodowe oraz zakładanie firm -> oś VII. Regionalny rynek pracy
Szkolenia dla pracowników -> oś VIII. Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy
Pomoc osobom wykluczonym -> oś IX. Włączenie społeczne
Ulepszenie usług społecznych i zdrowotnych -> oś X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna
Podniesienie poziomu kształcenia -> oś XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego
Poprawa warunków kształcenia -> oś XII. Infrastruktura edukacyjna

Przykłady dobrych praktyk – znajdź inspirację dla własnego projektu!

Beneficjent: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 1 im. Wojciecha Korfantego w Chorzowie
Projekt: „Stawiamy na kompetencje zawodowe"
Cel: pomoc uczniom w lepszym dopasowaniu do rynku pracy m.in. poprzez staże w zakładach pracy, kursy kwalifikacyjne i szkolenia oraz współpracę z lokalnymi zakładami pracy, uczelniami wyższymi i PUP; wsparciem objęto łącznie 262 uczniów i 38 uczennic

Beneficjent: Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej
Projekt: „Inwestycja w odnawialne źródła energii – optymalizacja gospodarki energią elektryczną w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej"
Cel: produkcja energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby własne szpitala, a także redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Beneficjent: Stowarzyszenie "Ebi Association"
Projekt: „Bezpiecznie we własnym domu – usługi teleopiekuńcze w mieście Częstochowa"
Cel: wprowadzenie usług teleopiekuńczych w miejscu zamieszkania. Uczestnicy projektu otrzymają bransoletki lub wisiorki wyposażone w sprzęt elektroniczny pozwalający na całodobowy kontakt z Centrum Alarmowym. Jego pracownicy pomogą w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale także w chwilach podwyższonego stresu, lęku czy samotności.

Beneficjent: Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o. o.
Projekt: „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych"
Cel: zakup 40 nowych autobusów przegubowych 18-metrowych i 60 nowych autobusów pojedynczych 12-metrowych; wszystkie zakupione autobusy spełniać będą najwyższe normy emisji spalin.

Chcesz wiedzieć więcej? Potrzebujesz pomocy? Czekają na Ciebie źródła rzetelnych i bezpłatnych informacji:

Zacznij od strony www.slaskieprzyspieszamy.pl. To nie tylko baza wiedzy na temat RPO, ale także przyjazny przewodnik po konkursach.

Znajdziesz tam również namiary do Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Oprócz bezpłatnych konsultacji ze specjalistami czekają tam na Ciebie szkolenia i spotkania informacyjne.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE Z CENNYMI NAGRODAMI! – ZAJRZYJ NA NASZĄ STRONĘ

Publikacja współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze