praca zdalna

i

Autor: pixabay.com

Sprzęt do pracy zdalnej. Tego nie może zabraknąć na twoim biurku

2020-09-28 7:00

Pracujesz zdalnie ? Sprawdź, jakie sprzęt musisz skompletować, żeby sprawnie pracować z domu i bez przeszkód kontaktować się z szefem i współpracownikami

Komputer, laptop, smartfon

Na pewno do pracy zdalnej jest ci potrzebny dobry komputer i wszystko, co do niego można podpiąć. Wybór zależy od tego, czym się zajmujesz i jakiej wydajności potrzebujesz. Może to być komputer stacjonarny, choć coraz częściej korzystamy z  laptopa, a także smartfona. Nowoczesny smartfon (Samsunga lub Huawei) może być z powodzeniem zastąpić komputer, jeśli podłączysz do niego monitor komputerowy, klawiaturę i mysz.

Monitor

Dobry monitor to kolejny punkt na liście niezbędnego sprzętu. Powinien mieć wysoką rozdzielczość, regulowaną stopkę, żeby można było ustawić go we właściwy sposób. Monitor to pozycja obowiązkowa, gdy masz komputer stacjonarny, ale przyda ci się także, gdy korzystasz laptopa - wystarczy, że podłączysz do niego monitor, a zyskasz dodatkowy ekran, który ułatwi ci pracę.

Klawiatura i mysz – najlepiej bezprzewodowe

Przy wyborze akcesoriów do pracy zdalnej musisz zadbać o to, by spełniały ergonomiczne wymagania. Do komputera potrzebna będzie ci klawiatura - najlepiej z mechanicznymi przełącznikami zwiększającymi komfort pisania, podpórką odciążającą nadgarstki i z podświetleniem. Przyda się tez wygodna myszka. Jej konstrukcja powinna zapewniać jak najbardziej naturalne ułożenie dłoni, a sensor – precyzyjnie działać na różnych powierzchniach. Najprostsze modele mają 2 przyciski i rolkę do przewijania. Warto wybrać mysz profilowaną, z dodatkowymi przyciskami, które pomagają w nawigacji na portalach internetowych i mają wyższą rozdzielczość sensora, dzięki czemu wygodniej pracuje się na ograniczonej przestrzeni.

Wybierając akcesoria warto postawić na sprzęt bezprzewodowy, który łączy się przez Bluetooth lub korzysta z nano-odbiorników. Brak kabla przy klawiatury i myszy bardzo ułatwia pracę, bo nie trzeba ciągle zwijać i rozwijać przewodów.

Jeśli  pracujesz zdalnie na stałe lub przez dłuższy okres, świetnym rozwiązaniem może być  komputer All-In-On -  kupując  jedno urządzenie, otrzymujesz cały zestaw: komputer, monitor oraz bezprzewodową.

Słuchawki

Warto mieć jeszcze kilka innych akcesoriów, które ułatwiają pracę zdalną. Na pewno przydadzą się słuchawki, najlepiej z wbudowanym mikrofonem,  na pałąku do rozmów audio i wideo. Dobre słuchawki powinny wyciszać szumy z otoczenia i zapewniać odpowiednią wentylację.

Do prowadzenia rozmów konferencyjnych i wideokonferencji przyda się głośnomówiący zestaw konferencyjny, ewentualnie - przenośny głośnik Bluetooth ( jeśli ma też wbudowany mikrofon i pozwala na prowadzenie rozmów głosowych).

Kamera

Nowoczesne smartfony i laptopy mają wbudowana kamery, która umożliwiają prowadzenie rozmów wideo. Ale jeśli masz w domu komputer stacjonarny i podłączony do niego zwykły monitor, warto dokupić kamerkę internetową.

Karta sieciowa USB lub router

Podłączenie do internetu jest niezbędnym warunkiem home office. trzeba więc zadbać o stabilne połączenie. Dobry router, to znaczy taki, który zapewni ci odpowiednią prędkość i niezawodność, pozwoli błyskawicznie połączyć się z siecią w każdym miejscu w domu. Wystarczy podpiąć urządzenie tam, gdzie najlepiej będzie odbierać i nadawać sygnał. Karta sieciowa jest przydatna przy laptopach. Podpinając ją do niego, przez cały czas  masz zapewnione połączenie z internetem.

Drukarka

Nie można też zapomnieć o wydajnej drukarce. Najlepiej takiej, która jednocześnie umożliwia skanowanie i kopiowanie dokumentów.  Warto w nią zainwestować, ponieważ z całą pewnością przyda się nawet po zakończeniu pracy zdanej.

Stacja dokująca

Dzięki stacjom dokującym możesz zwiększyć funkcjonalność komputera przenośnego. Im więcej urządzeń pojawia się w twoim domowym biurze, tym trudniej je podłączyć do komputera. Pomagają stacje dokujące, które zapewniają dodatkowe gniazda USB, porty HDMI, wejścia na słuchawki oraz wiele innych. Na koniec zadbaj również o to, by biurko lub stół, przy którym pracujesz były odpowiedniej wysokości i zapewniały dość przestrzeni na blacie. Jeśli kupujesz fotel, wybierz taki z regulacjami, w którym można ustawić wysokość, kąt nachylenia i ułożenie podłokietników.

Sprzęt do telekonferencji i rozmów wideo

Pracując w domu często uczestniczymy w telekonferencjach i prowadzimy rozmowy wideo ze współpracownikami. Tu wybór narzędzi jest ogromny. Jednym z najpopularniejszych komunikatorów internetowych jest Facebook Messenger, który działa na wszystkich smartfonach, a także na komputerach (też laptopach) w przeglądarce – wystarczy wejść na stronę messenger.com. Popularnymi komunikatorami jest też WhatsApp. Nie wszyscy wiedzą, że  z tej aplikacja można korzystać nie tylko w telefonie, ale również na komputerze stacjonarnym (albo na laptopie. – wystarczy w przeglądarce wejść na stronę web.whatsapp.com i zeskanować wyświetlony kod QR z poziomu aplikacji na smartfonie.

Można również kontaktować się przez  Microsoft Skype. – trzeba w przeglądarce otworzyć stronę web.skype.com. Natomiast popularny tez komunikator Google Hangouts dostępny jest na smartfonach jako aplikacja, a na komputerach występuje jako wtyczka do przeglądarek internetowych. Hangouts oferuje  świetną jakość wideo przy dużej liczbie połączonych osób.

 Internet do pracy zdalnej

Podstawą pracy zdalnej jest komunikacja online. Na szybkość łącza internetowego składają się dwa parametry - szybkość pobierania danych – a więc otwierania stron WWW, ściągania plików na dysk, odtwarzania materiałów audio i wideo oraz – szybkość wysyłania danych z naszego komputera, tabletu czy telefonu. Przy wysyłaniu i odbieraniu dużych plików w różnych formatach, obydwie wartości

 Ekwiwalent za pracę zdalną na własnym sprzęcie

Jeżeli pracodawca umawia się z pracownikiem, że tymczasowo może wykonywać pracę w sposób zdalny, powinien tak zorganizować pracę, by dało się ją wykonywać, a w wypadku, gdy pracownik korzystać będzie ze swoich urządzeń, powinien wypłacić mu stosowny ekwiwalent.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze