Stopa bezrobocia taka sama jak miesiąc wcześniej. GUS podaje nowe dane
Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., tak jak w czerwcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 810,2 tys. wobec 818,0 tys. osób w czerwcu.
"Stopa bezrobocia w lipcu utrzymała się na poziomie 4,9 proc. Bezrobotnymi pozostaje 810 tyś. osób. Pomimo spowolnienia gospodarczego, wciąż utrzymuję się tendencja spadkowa zwolnień z przyczyn zakładów pracy, czy liczby osób pozostających bez pracy dłużej niż rok" - przekazał PIE w środowym komentarzu.
Zdaniem Państwowego Instytutu Ekonomicznego, w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia przestanie spadać w związku z pogarszającą się koniunkturą.
Polecany artykuł:
Aktywność zawodowa w Polsce
GUS opublikował też dane dotyczące aktywności zawodowej. W II kwartale 2022 r. osoby aktywne zawodowo stanowiły 57,9 proc. ludności w wieku 15–89 lat. W porównaniu z I kwartałem 2022 r., wskaźnik ten zmniejszył się o 0,1 p. proc., natomiast w odniesieniu do II kwartału 2021 r. zwiększył się o 0,3 p. proc.W II kwartale 2022 r. liczba osób aktywnych zawodowo w wieku 15–89 lat wyniosła 17 mln 224 tys., z tego: 16 mln 770 tys. stanowili pracujący, natomiast 454 tys. – bezrobotni. Populacja biernych zawodowo w tej grupie wieku liczyła 12 mln 508 tys.
Cudzoziemcy wśród bezrobotnych
"W związku z trwającą wojną w Ukrainie nadal obserwowano znaczny napływ nowo rejestrujących się cudzoziemców (choć był on niższy niż w poprzednich miesiącach). Wśród ogółu nowo zarejestrowanych bezrobotnych w lipcu br. cudzoziemcy stanowili 7,1 proc. wobec 0,4 proc. przed rokiem" - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Rynek pracy w Polsce
Według PIE, w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia przestanie spadać w związku z pogarszającą się koniunkturą.
"Spodziewamy się niewielkiego wzrostu bezrobocia w I kwartale 2023. Firmy dalej raportują niedobory pracowników, a niewielka ich liczba planuje redukcję zatrudnienia" - szacuje PIE.
Według analityków, głównym skutkiem spowolnienia będzie mniejsza liczba ofert pracy i rzadsze zmiany zatrudnienia na rynku.
Polska na tle krajów Unii Europejskiej
Zdaniem PIE, liczba osób bezrobotnych pozostanie "niewielka na tle państw UE". "Według wyliczeń Eurostatu w czerwcu Polska miała drugi najniższy poziom bezrobocia wśród państw członkowskich (2,7 proc.), ustępując jedynie Czechom (2,4 proc.)" - przypomniało PIE. Jak dodano, średnia dla wspólnoty wynosi 6 proc.