Urząd Pracy

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express Urząd Pracy

Rynek pracy w Polsce

Stopa bezrobocia w Polsce. GUS publikuje najnowsze dane

2023-03-23 11:50

Z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że wysoki wskaźnik inflacji oraz spowolnienie gospodarcze nie przełożyły się znacząco na aktualną sytuację na rynku pracy. Stopa bezrobocia nie rośnie pomimo tego, że osób bezrobotnych przybyło.

Stopa bezrobocia w Polsce. GUS podał najnowsze dane

Stopa bezrobocia w lutym 2023 r. wyniosła 5,5 proc. wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 864,8 tys. wobec 857,6 tys. osób miesiąc wcześniej. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

Najwyższy wskaźnik bezrobocia w podziale na regiony odnotowano w województwach:

  • warmińsko-mazurskim - 9,3 proc.
  • podkarpackim - 9,2 proc.
  • lubelskim - 8,4 proc.

Najniższy wskaźnik bezrobocia w podziale na regiony odnotowano w województwach:

  • wielkopolskim - 3,1 proc.
  • śląskim - 3,9 proc.
  • mazowieckim - 4,4 proc.

Na początku roku 2023 nastąpił wzrost wobec 5,2 proc. odczytywanych w grudniu. Na przełomie września, października oraz listopada, Główny Urząd Statystyczny notował odczyty na poziomie 5,1 proc. Były to najniższe dane w przeciągu ostatnich 30 lat.

Stopa bezrobocia bez zmian. Osób bezrobotnych więcej niż miesiąc wcześniej

"Spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach" - poinformowali eksperci związani z Polskim Instytutem Ekonomicznym.

Pomimo tego, że stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie to liczba osób bezrobotnych nieznacznie wzrosła.Status bezrobotnego w poprzednim miesiącu posiadało 864,8 tys. osób, wobec 857,6 tys. w styczniu br. Dla porównania przed rokiem liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach wyniosła 921,8 tys., tj. była większa do danych za luty 2023 r. o 57 tysięcy.

Sonda
Kiedy ostatni raz szukałaś/eś pracy?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze