Pieniądze

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne

Rata kredytu wzrosła o prawie 1000 zł! RPP podnosi stopy procentowe

2022-03-08 16:14

Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej podjęła we wtorek ważną decyzję. Rozpędzona do granic możliwości inflacja sprawia, że trzeba ratować polską walutę i oszczędności obywateli. Lekiem na całe zło mają być coraz wyższe stopy procentowe, które to wpłyną na podniesienie rat kredytów. Minimalnie na takiej polityce mogą zyskać jedynie osoby lokujące swoje oszczędności na lokatach. To już kolejna z rzędu podwyżka stóp procentowych, które łącznie podniosły ratę średniego kredytu o prawie 1000 złotych!

Stopy procentowe w Polsce idą w górę. Zobacz, o ile wzrośnie rata kredytu

Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim podjęła ważna decyzję. Rozpędzona do granic możliwości inflacja pożera oszczędności Polaków. Istotnym sposobem na hamowanie jej jest podnoszenie referencyjnej stopy procentowej. I taką właśnie decyzję właśnie podjęła Rada Polityki Pieniężnej. We wtorek 8 marca 2022 roku Narodowy Bank Polski ogłosił, że stopy procentowe idą w górę o 0,75 proc. i tym samym windowane są do poziomu 3,5 proc.Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Dla posiadacza kredytu oznacza to wzrost raty kredytu (szczegóły zobacz w galerii poniżej), a dla ciułacza, który chce odkładać swoje oszczędności na lokacie bankowej wzrost referencyjnej stopy procentowej oznacza wzrost oprocentowania lokaty. Przypominamy, że w tej chwili w Polsce mamy inflację na poziomie 9,2 proc. Zatem gołym okiem widać, że nawet podniesienie referencyjnej stopy procentowej nie ratuje specjalnie wartości naszej waluty i zgromadzonych na kontach oszczędności. Niestety, w kolejnych miesiącach poprawy sytuacji raczej nie ma co się spodziewać. Należy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji i kolejnych podwyżek stóp procentowych wprowadzanych przez Radę Polityki Pieniężnej. 

"Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę. NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - czytamy w komunikacie NBP, uzasadniającym decyzję RPP dotyczącą stóp procentowych.

Tańczące z Promocjami 22-02-2022
Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze